Tempera v1.2.0 - en to ru translation catalogue (505 entries)

en:  Bookmark the permalink
ru:  Закладка на постоянную ссылку

en: (Edit)
ru: (Редактировать)

en: (height)
ru: (высота)

en: (width)
ru: (ширина)

en: <br> Choose the category:
ru: <br> Выберите рубрику:

en: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>Older posts</span>
ru: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>Старые публикации</span>

en: <span>Newer posts</span> <i class="meta-nav-next"></i>
ru: <span>Новые публикации</span> <i class="meta-nav-next"></i>

en: A collection of preset color schemes to use as the starting point for your site. Just load one up and see your blog in a different light.
ru: Коллекция предсозданных цветовых схем для начала использования на вашем сайте. Просто загрузите одну из них и вы увидете свой сайт в новом свете.

en: Above Content Area
ru: Над областью содержимого

en: Accent Color #1
ru: Цвет акцента #1

en: Accent Color #2
ru: Цвет акцента #2

en: Accent Color #3
ru: Цвет акцента #3

en: Accent Color #4
ru: Цвет акцента #4

en: Accent Color #5
ru: Цвет акцента #5

en: Accents
ru: Акценты

en: Accents #1 and #2 should either be the same as the link colours or be separate from all other colours on the site.<br />
         Accent #5 is used for input fields and buttons backgrounds, borders and lines.<br />
         Accents #3 and #4 should be the lighter/darker than the content background colour, being used as borders/shades on elements where accent #5 is background colour.
ru: Акценты #1 и #2 должны быть одного цвета с цветом ссылок или отличными от других цветов сайта.<br /> Акцент #5 используется для полей ввода и фонов кнопок, рамок и линий.<br />Акценты #3 и #4 должны быть светлее или темнее чем цвет фона, используемого как рамки/тени элементов для которых Акцент #5 является фоновым.

en: Add a top margin for the slider. By default this margin is 0 and you will want to increase this value when the width of the slider is smaller than the total width of the site.
ru: Добавляет расстояние сверху от слайдера. По умолчанию это расстояние равно 0 и вы можете его увиличить его, если ширина слайдера меньше ширины сайта.

en: Allow zoom
ru: Разрешить увеличение (zoom)

en: Always Visible
ru: Всегда видны

en: And import!
ru: И импортируйте!

en: Animation Time:
ru: Время анимации:

en: Animation:
ru: Анимация:

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ru: Извините, но в ответ на ваш запрос в архиве ничего не найдено. Пожалуйста, воспользуйтесь поиском.

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
ru: Извините, но запрошенная вами страница не найдена. Возможно, Вам поможет поиск.

en: Archive and Category Pages
ru: Страницы архивов и рубрик

en: Aside
ru: В стороне

en: Audio
ru: Аудио

en: Author
ru: Автор

en: Author
ru: Автор

en: Author Archives: %s
ru: Архивы автора: %s

en: Auto Select Images From Posts
ru: Автовыбор изображения из публикаций

en: Back to Top button
ru: Кнопка Наверх

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Background colours for your social icons.
ru: Фоновые цвета для пиктограмм соцсетей.

en: Background:
ru: Фоновое изображение:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ru: Прежде чем вы сможете загрузить ваш файл импорта, вы должны исправить следующие ошибки:

en: Below Content Area
ru: Под областью содержимого

en: Blog Archives
ru: Архивы блога

en: Bookmark
ru: Закладка

en: Bottom
ru: Снизу

en: BoxRain
ru: Прямоугольник дождём

en: BoxRainGrow
ru: Растущий прямоугольник дождём

en: BoxRainGrowReverse
ru: Обратный растущий прямоугольник дождём

en: BoxRainReverse
ru: Обратный прямоугольник дождём

en: BoxRandom
ru: Случайный прямоугольник

en: Breadcrumbs
ru: Путь на сайте (хлебные крошки)

en: Bullets
ru: Точки

en: By default WordPress excerpts remove all HTML tags (&lt;pre&gt;, &lt;a&gt;, &lt;b&gt and all others) and only clean text is left in the excerpt.
    Enabling this option allows HTML tags to remain in excerpts so all your default formating will be kept.<br /> <b>Just a warning: </b>If HTML tags are enabled, you have to make sure
    they are not left open. So if within your post you have an opened HTML tag but the except ends before that tag closes, the rest of the site will be contained in that HTML tag. -- Leave 'Disable' if unsure --
ru: По умолчанию WordPress удаляет из отрывков все теги HTML (&lt;pre&gt;, &lt;a&gt;, &lt;b&gt и все остальные). Включение этой опции позволяет тегам HTML оставаться в отрывках, так что всё форматирование будет сохраняться. <br /><b> Предупреждение: </b>Если включены теги HTML, убедитесь что они корректно закрыты в области, которая попадает в отрывок. Если не уверены - не включайте эту опцию!

en: By default the header has a minimum height set. This option removes that and the header becomes fully responsive, scalling to any size.<br> Only enable this if you're <b>not</b> using a logo or site title and description in the header.
ru: По умолчанию высота заглавного изображения установлена в минимальное значение. Эта настройка убирает данную установку и заголовок становится полностью отзывчивым, масштабируясь под любой размер.<br> Включайте это, только если вы <b>НЕ</b> используете логотип или заголовок и описание сайта.

en: Caption type
ru: Тип заголовка

en: Categories
ru: Рубрики

en: Category
ru: Рубрика

en: Category Archives: %s
ru: Архивы рубрики: %s

en: Category Titles
ru: Заголовки рубрик

en: Center
ru: Центрировать

en: Center the header image horizontally
ru: Центрировать заглавное изображение по горизонтали

en: Chat
ru: Чат

en: Choose if you want the sticky posts on your home page to be visible in full or just the excerpts.
ru: Выберите если хотите чтобы прилипшие публикации отображались целиком (а не в виде отрывка).

en: Choose the <b>areas</b> where to display the social icons.
ru: Выберите <b>области</b>, в которых будут размещаться пиктограммы социальных сетей.

en: Choose the areas to hide on the first page.
ru: Выберите области, которые нужно скрыть на первой странице.

en: Choose the indent for your paragraphs.
ru: Выберите отступ для абзацев.

en: Choose the post metas you want to show on multiple post pages (home, blog, category, archive etc.)
ru: Выберите мета-данные публикации для показа на страницах с многими публикациями (домашняя, блог, рубрика, архив, и т.п.)

en: Choose the post metas you want to show on sigle post pages.
ru: Выберите мета-данные для публикации на странице с одной публикацией.

en: Choose what to display inside your header area.
ru: Выберите, что показывать внутри области заголовка.

en: Choose your layout. Possible options are: <br> No sidebar, a single sidebar on either left of right, two sidebars on either left or right and two sidebars on each side.<br>This can be overriden in pages by using Page Templates.
ru: Выберите свою раскладку. Возможные варианты: <br> Нет боковых колонок, одна боковая колонка слева или справа, две боковых колонки слева, справа или по сторонам.<br>Это может быть переопределено в настройках страницы с помощью Шаблона страницы.

en: Clickable header image
ru: Заглавное изобразжение, чувствительное к щелчку мыши (кликабельное)

en: Color Schemes
ru: Цветовые схемы

en: Color Settings
ru: Настройки цвета

en: Colours for your meta area (post information).
ru: Цвета для мета-области (информация о публикации).

en: Columns per row:
ru: Колонок в строке:

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments are closed
ru: Комментирование запрещено

en: Comments are closed text
ru: Текст фразы "Комментирование закрыто"

en: Comments are closed.
ru: Комментирование запрещено.

en: Comments off
ru: Комментарии выключены

en: Content
ru: Содержимое

en: Content / Sidebar Width
ru: Ширина колонки контента / боковых колонок

en: Content =
ru: Содержимое =

en: Content Background
ru: Фоновый цвет содержимого

en: Content Headings
ru: Заголовки в содержимом (H1-H6)

en: Content List Bullets
ru: Иконки элементов списков

en: Content Margins
ru: Поля содержимого

en: Content colours apply to post and page areas of the site.
ru: Цвет содержимого, применяемый к областям публикаций и страниц сайта.

en: Continue reading
ru: Продолжить чтение

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Продолжить чтение <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading link text
ru: Текст ссылки на продолжения чтения

en: Crop images to exact size.
ru: Обрезать изображения до точного размера.

en: Custom CSS
ru: Свой CSS

en: Custom Footer Text
ru: Свой текст в подвале

en: Custom JavaScript
ru: Свой JavaScript

en: Custom Logo
ru: Свой логотип

en: Custom Logo Upload
ru: Загрузить свой логотип

en: Custom Logo upload. The logo will appear over the header image if you have used one.
ru: Загрузка своего логотипа. Логотип будет отображаться поверх заглавного изображения, если вы используете таковое.

en: Custom Slides
ru: Свои слайды

en: Daily Archives: %s
ru: Архивы по дням: %s

en: Dark
ru: Тёмный

en: Date
ru: Дата

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default (disabled)
ru: По умолчанию (отключено)

en: Define background image
ru: Определите фоновое изображение

en: Define header image
ru: Укажите изображение заголовка

en: Disable
ru: Выкл

en: Disable the default headings indent (left margin).
ru: Отключить отступ заголовков по умолчанию (отступ слева).

en: Disabled
ru: Выкл

en: ERROR: You are not authorised to perform that operation
ru: ОШИБКА: У вас нет прав для совершения этой операции

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit the 'Continue Reading' link added to your post excerpts.
ru: Редактировать ссылку 'Читать далее', добавляемую в конце отрывков.

en: Email
ru: Адрес e-mail

en: Empty
ru: Пусто

en: Enable
ru: Вкл

en: Enable Presentation Page
ru: Включить страницу презентации

en: Enable extra compatibility tag for older Internet Explorer versions. Turning this option on will trigger W3C validation errors.
ru: Включить дополнительный тег совместимости для старых версий Internet Explorer. Включение этой опции приведёт к срабатыванию проверки синтаксиса HTML валидатором W3C.

en: Enable the Back to Top button. The button appears after scrolling the page down.
ru: Включить кнопку Наверх. Эта кнопка появляется при проматывании страницы вниз.

en: Enable the Magazine Layout. This layout applies to pages with posts and shows 2 posts per row.
ru: Включить журнальную раскладку. Эта раскладка применяется к страницам с публикациями и показывает две публикации в строке.

en: Enable the presentation front-page. This will become your new home page. <br> If you want another page to hold your latest blog posts, choose 'Blog Template (Posts Page)' from Page Templates while creating or editing that page.
ru: Включить страницу презентации. Она станет вашей новой домашней страницей. <br> Если вы хотите чтобы другая страница содержала ваши крайние публикации, выберите 'Шаблон блога (страница публикаций)' из Шаблонов страница при создании или редактировании этой страницы.

en: Enable to display latest posts on the presentation page, below the columns. Sticky posts are always displayed and not counted.
ru: Включите для отображения крайних публикаций на странице презентации, сразу под колонками. Прилипшие публикации отображаются всегда и не учитываются.

en: Enable to make Tempera fully responsive. The layout and general sizes of your blog will adjust depending on what device and what resolution it is viewed in.<br> Do not disable unless you have a good reason to.
ru: Включите чтобы сделать Tempera полностью отзывчивой. Раскладка и все размеры вашего сайта будут подстраиваться под устройство и разрешение экрана.<br> Не выключайте, если у вас нет на это действительно хорошей причины.

en: Enable uppercase text styling. All text in the site will be uppercase.
ru: Выберите для использования только заглавных букв. Весь текст на сайте будет заглавными буквами.

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Excerpt suffix
ru: Суффикс отрывка

en: Excerpts on archive, categroy and search pages. Same as above, only standard posts will be affected.
ru: Отрывки в архивах, рубриках и странице поиска. Так же как и выше, затронуты будут только стандартные публикации.

en: Excerpts on the main page. Only standard posts will be affected. All other post formats (aside, image, chat, quote etc.) have their specific formating.
ru: Отрывки на главной странице. Затронуты будут только стандартные публикации. Все прочие форматы публикаций (сторонние, изображения, чаты, цитаты) имеют своё особенное форматирование.

en: Export Theme options
ru: Экспорт настроек темы

en: Extra Text
ru: Дополнительный текст

en: Extras
ru: Дополнительно

en: Fade
ru: Затухание

en: FavIcon Upload
ru: Загрузка FavIcon

en: Featured Image Settings
ru: Настройка связанного изображения

en: Featured Images as HEADER Images
ru: Связанные изображения как изображения заголовка

en: Featured Images as POST Thumbnails
ru: Связанные изображения как миниатюры публикаций

en: First Footer Area
ru: Первая область подвала

en: First footer area
ru: Первая область подвала

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Fold
ru: Складывание

en: Footer
ru: Подвал

en: Footer Background
ru: Фон подвала

en: Footer Links
ru: Ссылки подвала

en: Footer Links Hover
ru: Ссылки подвала при наведении

en: Footer Navigation
ru: Навигация в подвале

en: Footer Text
ru: Текст подвала

en: Footer Widget Text
ru: Текст виджетов подвала

en: Footer Widgets
ru: Виджеты подвала

en: Footer Widgets Area Background
ru: Фон области виджетов подвала

en: Footer Widgets Background
ru: Фон виджетов подвала

en: Footer Widgets Links
ru: Ссылки в виджетах подвала

en: Footer Widgets Links Hover
ru: Ссылки в виджетах подвала при наведении

en: Footer Widgets Title Background
ru: Заголовки виджетов подвала

en: Footer Widgets Title Text
ru: Текст заголовков виджетов подвала

en: Footer Widgets:
ru: Виджеты подвала:

en: Footer colours include the footer menu colours.
ru: Цвета подвала включают цвета меню подвала.

en: Footer:
ru: Подвал:

en: Force Text Align
ru: Принудительное выравнивание текста

en: Fourth Footer Area
ru: Четвёртая область подвала

en: Full Post
ru: Вся публикация

en: Full size is %s pixels
ru: Полный размер: %s пикселей

en: Full width
ru: Полная ширина

en: Gallery
ru: Галерея

en: General
ru: Общее

en: General Font
ru: Шрифт общего назначения

en: General Lighter Text
ru: Общий лёгкий текст

en: General Links
ru: Ссылки

en: General Links Hover
ru: Ссылки при наведении

en: General Text
ru: Общий текст

en: General:
ru: Цвета общего назначения:

en: Go back to the Tempera options page and check them out!
ru: Вернитесь на страницу настроек Tempera и посмотрите на результат!

en: Graphics Settings
ru: Настройки графики

en: Great! The options have been imported!
ru: Отлично! Настройки были импортированы!

en: HTML tags in Excerpts
ru: Теги HTML в отрывках

en: Header Background
ru: Фон заголовка

en: Header Content Spacing
ru: Расстояние контента в заголовке

en: Header Height
ru: Высота заголовка

en: Header Image
ru: Изображение заголовка

en: Header Settings
ru: Настройки заголовка

en: Header Widget Width
ru: Ширина заголовка виджета

en: Header Widgets
ru: Виджеты заголовка

en: Headings Font
ru: Шрифт заголовков

en: Headings Indent
ru: Отступ заголовка

en: Height:
ru: Высота:

en: Hi! This is where you import the  Tempera settings.<i> Please remember that this is still an experimental feature.</i>
ru: Привет! Это то самое место, где вы можете импортировать настройки Tempera. <i>Пожалуйста, помните, что эта функция ещё находится в статусе экспериментальной.</i>

en: Hidden
ru: Скрыты

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Tables
ru: Скрыть таблицы

en: Hide areas
ru: Скрыть области

en: Hide everywhere
ru: Скрыть везде

en: Hide in pages
ru: Скрыть в страницах

en: Hide in posts
ru: Скрыть в публикациях

en: Hide or show bullets next to lists in your content area (posts, pages etc.).
ru: Показать или скрыть точки (пиктограммы) в списках в области содержимого (в публикациях, на страницах и т.п.).

en: Hide or show titles on Categories and Archives.
ru: Скрыть или показать заголовки Рубрик и Архивов.

en: Hide or show titles on pages.
ru: Скрыть или показать заголовки на страницах.

en: Hide table borders and background color.
ru: Скрыть заливку и границы таблиц.

en: Hide the <b>Comments are closed</b> text that by default shows up on pages or posts with comments disabled.
ru: Скрыть надпись <b>Комментирование запрещено</b>, которая показывается на страницах и публикациях с запрещённым комментированием.

en: Hide the <b>Comments off</b> text next to posts that have comments disabled.
ru: Скрыть надпись <b>Комментирование запрещено</b> напротив публикаций с запрещённым комментированием.

en: Hide the explanatory text under the comments form (starts with  <i>You may use these HTML tags and attributes:...</i>).
ru: Скрыть объясняющий текст под формой комментариев (начинается с <i>Вы можете использовать следующие HTML-теги и атрибуты:...</i>).

en: Hide the footer (copyright area).
ru: Скрыть подвал (область копирайта).

en: Hide the footer widgets.
ru: Скрыть виджеты подвала.

en: Hide the header area (logo/title and/or image/empty area).
ru: Скрыть область заголовка (логотип/заголовок и/или изображение)

en: Hide the main menu and the top menu.
ru: Скрыть главное меню и верхнее меню.

en: Home Page
ru: Главная страница

en: Image
ru: Изображение

en: Image Size:
ru: Размер изображения:

en: Import Tempera Theme Options
ru: Импортировать файл настроек Tempera

en: Import Tempera Theme Options
ru: Импортировать настройки темы Tempera

en: Import Theme options
ru: Импорт настроек темы

en: Import/Export Settings
ru: Испортировать/экспортировать настройки

en: Insert custom text or HTML code that will appear in you footer. <br /> You can use HTML to insert links, images and special characters like &copy;.
ru: Вставьте свой текст или код HTML для отображения в подвале. <br /> Вы можете использовать HTML для вставки ссылок, изображений и спецсимволов, например &copy;.

en: Insert your custom CSS here. Any CSS declarations made here will overwrite Tempera's (even the custom options specified right here in the Tempera Settings page). <br /> Your custom CSS will be preserved when updating the theme.
ru: Вставьте здесь свой код CSS. Все блоки CSS отсюда будут иметь приоритет над значениями Tempera (даже над значениями, прописанными в настройках). <br /> Ваш код CSS будет сохранён при обновлении темы.

en: Insert your custom Javascript code here. (Google Analytics and any other forms of Analytic software).
ru: Вставьте здесь ваш код Javascript (Например, код Google Analytics или любой другой).

en: Internet Explorer Compatibility Tag
ru: Тег совместимости с Internet Explorer

en: It's that easy: a mouse click away - the ability to export your Tempera settings and save them on your computer. Feeling safer? You should!
ru: Это просто: в один щелчок мыши экспортировать настройки Tempera и сохранить их на вашем компьютере. Чувствуете себя в безопасности? А должны бы!

en: Just choose a file from your computer:
ru: Просто выберите файл со своего компьютера:

en: Justify
ru: Выровнять

en: Keep header image aspect ratio.
ru: Выдерживать соотношение сторон заглавного изображения.

en: Latest Posts
ru: Крайние публикации

en: Latest Posts from Category
ru: Крайние публикации из рубрики

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the columns.
ru: Крайние публикации из рубрики будут загружены в колонки.

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the slider.
ru: Крайние публикации из выбранной рубрики будут загружены в слайдер.

en: Latest posts will be loaded into the columns.
ru: Крайние публикации будут загружены в колонки.

en: Latest posts will be loaded into the slider.
ru: Крайние публикации будут загружены в слайдер.

en: Layout Settings
ru: Настройки раскладки страницы

en: Left
ru: По левому краю

en: Left Sidebar
ru: Левая колонка

en: Left side
ru: Левая сторона

en: Left sidebar
ru: Левая колонка

en: Letter Spacing
ru: Расстояние между буквами

en: Light
ru: Светлый

en: Limit the header widget area max width as percentage of the entire header width.
ru: Ограничить максимальную ширину зоны заголовка виджета как процент от всей ширины заголовка.

en: Limitations: It has to be an image. It should be max 64x64 pixels in dimensions. Recommended file extensions .ico and .png. <br> <strong>Note that some browsers do not display the changed favicon instantly.</strong>
ru: Ограничение: Это должно быть изображение. Оно должно быть размером не более 64x64 пикселей. Рекомендованные форматы файлов: .ico и .png.<br><strong>Имейте в виду, что некоторые браузеры не отображают изменённый favicon сразу.</strong>

en: Line Height
ru: Высота строки

en: Link
ru: Ссылка

en: Link nr. 1
ru: Ссылка номер 1

en: Link nr. 2
ru: Ссылка номер 2

en: Link nr. 3
ru: Ссылка номер 3

en: Link nr. 4
ru: Ссылка номер 4

en: Link nr. 5
ru: Ссылка номер 6

en: Link the thumbnail to the post
ru: Ссылка на миниатюру в публикации

en: Link to full-size image
ru: Ссылка на изображение в полном размере

en: Links
ru: Ссылки

en: List the post IDs you want to display (separated by a comma):
ru: Перечислите ID публикаций, которые будут отображаться (через запятую):

en: Load Color Scheme
ru: Загрузить цветовую схему

en: Load your custom Widgets as columns. Go to <a>Appearance >> Widgets</a> and create your custom columns using the Columns widget. You can use as many as you want.
ru: Загрузите свои виджеты как колонки. Зайдите в <a>Внешний вид >> Виджеты</a> и создайте свои колонки используя виджет Колонки. Вы можете сделать столько, сколько хотите.

en: Magazine Layout
ru: Журнальная развёртка

en: Main Layout
ru: Основная раскладка

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Main Menu Font
ru: Шрифт главного меню

en: Main Site Background
ru: Фон сайта

en: Margin top:
ru: Верхнее поле:

en: Maximum size: %s
ru: Максимальный размер: %s

en: Menu Alignment
ru: Выравнивание меню

en: Menu Background
ru: Фон меню

en: Menu Text
ru: Текст меню

en: Menu:
ru: Меню:

en: Meta Bar Position
ru: Расположение мета-полосы

en: Meta Icons
ru: Мета-пиктограммы

en: Meta Links
ru: Мета-ссылки

en: Meta Links Hover
ru: Мета-ссылки при наведении

en: Miscellaneous Settings
ru: Прочие настройки

en: Monthly Archives: %s
ru: Архивы по месяцам: %s

en: More posts
ru: Показать еще

en: More text for the Presentation Page. The top title is just below the slider, the second title is below the columns. A text area supporting HTML tags and shortcodes below each title<br>It's all optional so leave any input field empty to not dispaly it.
ru: Больше текста для страницы презентации. Верхний заголовок будет сразу под слайдером, второй заголоков под колонками. Текстовая HTML-область под каждым заголовком.<br>Это всё опционально, так что оставьте поля пустыми чтобы скрыть их.

en: Name
ru: Имя

en: Newer Comments
ru: Новые комментарии

en: Next image
ru: Следующее изображение

en: No Posts to Display
ru: Нет публикаций для отображения

en: No news items.
ru: Новостей нет.

en: No search results for: %s.
ru: По запросу %s ничего не найдено.

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычный

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Number of Words for Post Excerpts
ru: Количество слов в отрывке публикации

en: Number of posts to show:
ru: Количество публикаций для показа:

en: Numbers
ru: Числа

en: Older Comments
ru: Старые комментарии

en: One Comment: | %1$s Comments:
ru[0]: %1$s комментарий:
ru[1]: %1$s комментария:
ru[2]: %1$s комментариев:

en: One column (no sidebars)
ru: Одна колонка (без боковых колонок)

en: Only drag [Cryout Column] widgets here. Recommended size for uploaded images: %1$dpx (width) x %2$dpx (height). Go to the Tempera Settings page >> Presentation Page Settings >> Columns to edit sizes and more.
ru: Перетаскивайте сюда только виджеты [Cryout Column]. Рекомендованный размер для загружаемых изображений: %1$dпкс (в ширину) x %2$dпкс (в высоту). Перейдите на страницу настроекTempera Settings >> Настройки страницы презентации >> Колонки для изменений размеров и прочих настроек.

en: Only sticky posts will be loaded into the columns.
ru: Только прилипшие публикации будут загружены в колонки.

en: Only sticky posts will be loaded into the slider.
ru: Только прилипшие публикации будут загружены в слайдер.

en: Only the columns with a defined image will become active and visible on the presentation page.<br>When using columns from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
ru: Только колонки с определённым изображением будут активны и видны на странице презентации. <br>При использовании колонок из публикаций, убедитесь что выбранные публикации имеют связанные изображения.<br>Читайте FAQ для дополнительных знаний.

en: Only the slides with a defined image will become active and visible in the live slider.<br>When using slides from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
ru: Только слайды с определённым изображением будут активны и видны в слайдере. <br>При использовании слайдов из публикаций, убедитесь что у публикаций есть продвигаемые изображения.<br>Прочтите FAQ, если информации не хватило.

en: Oops! The file is empty or there was no file. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ru: Упс! Файл пустой, или его вообще нет. Такая ошибка может быть также вызвана настройками загрузки файлов в вашем файле php.ini или же в следствие того, что post_max_size определён как меньший чем upload_max_filesize в php.ini.

en: Oops, there's a small problem.
ru: Упс, у нас маленькая проблема.

en: Open in new window
ru: Открывать в новом окне

en: Padding left/right:
ru: Поля слева/справа:

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Page Titles
ru: Заголовки страниц

en: Page/Post Title
ru: Заголовок публикации/страницы

en: Page/Post Title Hover
ru: Заголовок публикации/страницы при наведении

en: Pages:
ru: Страниц:

en: Pagination
ru: Разбиение на страницы

en: Paragraph Indent
ru: Отступ абзаца

en: Paragraph spacing
ru: Расстояние между абзацами

en: Pause Time:
ru: Время паузы:

en: Permalink to
ru: Постоянная ссылка на

en: Post Excerpt Settings
ru: Настройка отрывков публикации

en: Post Images Border
ru: Рамка изображений в публикациях

en: Post Information Settings
ru: Настройки информации о публикации

en: Post Title Font
ru: Шрифт заголовка публикации

en: Post metas
ru: Мета-информация публикаций

en: Posted on
ru: Опубликованно

en: Powered by
ru: Работает на

en: Presentation Page
ru: Страница презентации

en: Presentation Page Columns
ru: Колонки страницы презентации

en: Previous image
ru: Предыдущее изображение

en: Primary Navigation
ru: Первичная навигация

en: Quote
ru: Цитата

en: Random
ru: Случайная

en: Random Posts
ru: Случайные публикации

en: Random Posts from Category
ru: Случайные публикации из рубрики

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the columns.
ru: Случайные публикации из рубрики будут загружены в колонки.

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the slider.
ru: Случайные публикации из выбранной рубрики будут загружены в слайдер.

en: Random posts will be loaded into the columns.
ru: Случайные публикации будут загружены в колонки.

en: Random posts will be loaded into the slider.
ru: Случайные публикации будут загружены в слайдер.

en: Read more text:
ru: Текст ссылки на чтение далее:

en: Replaces the three dots ('[...])' that are appended automatically to excerpts.
ru: Заменяет троеточие, которое автоматически добавляется в конце отрывка.

en: Reply
ru: Ответить

en: Reset Tempera Settings to Defaults?
ru: Сбросить настройки Tempera в значения по умолчанию?

en: Reset to Defaults
ru: Сбросить в настройки по умолчанию

en: Responsiveness
ru: Отзывчивость

en: Return to %s
ru: Вернуться к %s

en: Right
ru: По правому краю

en: Right (multiline)
ru: По правому краю (мультистрока)

en: Right Sidebar
ru: Правкая колонка

en: Right side
ru: Правая сторона

en: Right sidebar
ru: Правая колонка

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Search
ru: Поиск

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска для: %s

en: Second Footer Area
ru: Вторая область подвала

en: Second Title
ru: Второй заголовок

en: Second footer area
ru: Вторая область подвала

en: Second text
ru: Второй текст

en: Select / Upload Image
ru: Выберите / Загрузите изображение

en: Select Category
ru: Выбрать рубрику

en: Select one of the preset color schemes and press the Load button.<br> <b> CAUTION! </b> When loading a color scheme, the Tempera theme settings under Text and Color Settings will be overriden. All other settings will remain intact.<br> <u>SUGGESTION:</u> It's always better to export your current theme settings before loading a color scheme.
ru: Выберите одну из предустановленных цветовых схем и нажмите на кнопку Загрузить.<br> <b> ВНИМАНИЕ! </b> При загрузке цветовой схемы все настройки темы в разделе Текст и Цвет будут перезаписаны. Все остальные настройки затронуты не будут.<br> <u>ДОБРВЫЙ СОВЕТ:</u> Всегда стоит экспортировать текущие настройки перед загрузкой цветовой темы.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want for your titles. It will affect post titles and page titles. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ru: Выберите шрифт или вставьте имя шрифта Google для заголовков. Это затронет заголовки публикаций и страниц. Оставьте 'Шрифт общего назначения' для использования общего шрифта сайта, выбранного выше.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your headings to have (h1 - h6 tags will be affected). Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ru: Выберите шрифт или вставьте имя шрифта Google для заголовков внутри текста (теги H1 - H6). Оставьте 'Шрифт общего назначения' для использования общего шрифта сайта, выбранного выше.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your main menu to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ru: Выберите шрифт или вставьте имя шрифта Google для главного меню. Оставьте 'Шрифт общего назначения' для использования общего шрифта сайта, выбранного выше.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your site title and tagline to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ru: Выберите шрифт или вставьте имя шрифта Google для заголовка сайта и строки тегов. Оставьте 'Шрифт общего назначения' для использования общего шрифта сайта, выбранного выше.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your widget titles to have. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ru: Выберите шрифт или вставьте имя шрифта Google для заголовков виджетов. Оставьте 'Шрифт общего назначения' для использования общего шрифта сайта, выбранного выше.

en: Select the general font family and size or insert the Google Font name you'll use in your blog. This will affect all text except the one controlled by the options below.
ru: Выберите шрифт общего пользования или вставьте имя шрифта Google для использования на сайте. Это затронет весь текст кроме управляемого настройками ниже.

en: Select the header's height. After saving the settings go and upload your new header image. The header's width will be
ru: Выберите высоту заголовка. После сохранения настроек загрузите новое изображение заголовка. Ширина заголовка будет

en: Select the spacing between the paragraphs.
ru: Выберите расстояние между абзацами.

en: Select the top and left spacing for the header content. Use it to better position your site title and description or custom logo inside the header.
ru: Выберите верхнее и левое расстояние для содержимого заголовка. Используйте для лучшего позиционирования заголовка и описания сайта или логотипа внутри области заголовка.

en: Select the width of your <b>content</b> and <b>sidebar(s)</b>. When using a 3 columns layout (with 2 sidebars) they will each have half the configured width.
ru: Выберите ширину вашего <b>основного содержимого</b> и <b>боковых колонок. При использовании трёхколончатой раскладки (с двумя боковыми колонками), ширина каждой будет в половину настроенной здесь величины.</b>

en: Select your desired Social network from the left dropdown menu and insert your corresponding address in the right input field. (ex: <i>http://www.facebook.com/yourname</i> )
ru: Выберите желаемую социальную сеть из левого выпадающего меню и вставьте соответствующий адрес в поле ввода справа (например <i>http://www.facebook.com/yourname</i>)

en: Sets the desired menu items alignment.
ru: Устанавливает желаемое выравнивание пунктов меню.

en: Show
ru: Показать

en: Show Posts on Presentation Page
ru: Показывать публикации на странице презентации

en: Show breadcrumbs at the top of the content area. Breadcrumbs are a form of navigation that keeps track of your location withtin the site.
ru: Показывать путь на сайте (хлебные крошки) внутри области сожержимого. Пути (хлебные крошки) - это форма навигации, показывающая ваше текущее положение внутри сайта.

en: Show featured images as thumbnails on posts. The images must be selected for each post in the Featured Image section.
ru: Показывать миниатюры продвигаемых изображений публикаций. Изображения должны быть выбраны для каждой публикации в разделе Продвигаемые изображения.

en: Show featured images on headers. The header will be replaced with a featured image if you selected it as a Featured Image in the post and if it is bigger or at least equal to the current header size.
ru: Показывать продвигаемые изображения в заголовках. Заголовок будет заменён продвигаемым изображением если вы выберете его в публикации и если оно больше или как минимум равно текущему размеру заголовка.

en: Show numbered pagination. Where there is more than one page, instead of the bottom <b>Older Posts</b> and <b>Newer posts</b> links you have a numbered pagination.
ru: Показывать нумерованную навигацию по страницам. Там, где есть более чем одна страница, вместо нижних ссылок <b>Раньше</b> и <b>Позже</b> будет появляться блок навигации с номерами.

en: Show on Blog Metas
ru: Показывать в мета-информации блога

en: Show on Single Pages
ru: Показывать на одиночных страницах

en: Show the first image that you inserted in a post as a thumbnail. If there is a Featured Image selected for that post, it will have priority.
ru: Показать первое встреченное в публикации изображение как миниатюру. Если в публикации есть продвигаемое изображение, оно будет иметь больший приоритет.

en: Show the topbar that can include social icons and the top menu.
ru: Показывать верхнюю полосу, которая может содержать меню и пиктограммы соцсетей.

en: Sidebar Widgets
ru: Виджеты боковых колонок

en: Sidebar Widgets Links
ru: Ссылки в виджетах боковых колонок

en: Sidebar Widgets Links Hover
ru: Ссылки в виджетах боковых колонок при наведении

en: Sidebar Widgets:
ru: Виджеты боковых колонок:

en: Sidebar(s) =
ru: Боковые колонки =

en: Sidebars Background
ru: Фон боковых колонок

en: Sidebars Text
ru: Текст боковых колонок

en: Sidebars Widget Title Background
ru: Цвет фона виджетов боковых колонок

en: Sidebars Widget Title Text
ru: Заголовки виджетов боковых колонок

en: Simple
ru: Простой

en: Site Description
ru: Описание сайта

en: Site Description Background
ru: Фон описания сайта

en: Site Header
ru: Заголовок сайта

en: Site Title
ru: Заголовок сайта

en: Site Title Font
ru: Шрифт заголовка сайта

en: Site Title and Description
ru: Заголовок и описание сайта

en: Site width
ru: Ширина сайта

en: Skip to content
ru: Пропустить до содержимого

en: SliceDown
ru: Разделение сверху

en: SliceDownLeft
ru: Разделение сверху-справа

en: SliceUp
ru: Разделение вверх

en: SliceUpDown
ru: Разделение вверх-вниз

en: SliceUpDownLeft
ru: Разделение вверх-вниз-влево

en: SliceUpLeft
ru: Разделение вверх-влево

en: Slide
ru: Слайд

en: SlideInLeft
ru: Выезд слева

en: SlideInRight
ru: Выезд справа

en: Slider Border Color
ru: Цвет границ слайдера

en: Slider Border Width:
ru: Ширина рамки слайдера:

en: Slider Caption Background
ru: Фон заголовков слайдов на слайдере

en: Slider Caption Text Color
ru: Цвет заголовков слайдов на слайдере

en: Slider Dimensions:
ru: Размеры слайдера:

en: Slider Settings
ru: Настройки слайдера

en: Slider Top Margin:
ru: Расстояние сверху от слайдера:

en: Slider arrows:
ru: Стрелки слайдера:

en: Slider navigation:
ru: Навигация слайдера:

en: Slides
ru: Слайды

en: Social Icons Background
ru: Фон пиктограмм соцсетей

en: Social Icons Background Hover
ru: Фон пиктограмм соцсетей при наведении

en: Social Media Settings
ru: Настройка социальных сетей

en: Social Network Link
ru: Ссылка социальной сети

en: Social Network Title
ru: Название ссылки социальной сети

en: Socials
ru: Социальные

en: Socials display
ru: Показывать социальные

en: Sorry, but you do not have sufficient permissions to access this page.
ru: Извините, но у вас не хватает прав для доступа к этой странице.

en: Specific Posts
ru: Конкретные публикации

en: Status
ru: Статус

en: Sticky Posts
ru: Прилепленные публикации

en: Submenu Background
ru: Фон подменю

en: Submenu Shadow
ru: Тень подменю

en: Submenu Text
ru: Текст подменю

en: Submenu:
ru: Подменю:

en: Tag
ru: Тег

en: Tag Archives: %s
ru: Архивы тегов: %s

en: Tagged
ru: Тег

en: Tags
ru: Теги

en: Tempera Default Header Image
ru: Изображение заголовка Tempera по умолчанию

en: Tempera Latest News
ru: Новости Tempera

en: Tempera settings updated successfully.
ru: Настройки темы Tempera успешно обновлены.

en: Text
ru: Текст

en: Text Settings
ru: Настройки текста

en: Text Under Comments
ru: Текст под комментариями

en: Text for the Presentation Page
ru: Текст для страницы презентации

en: Text line height. The height between 2 rows of text.
ru: Межстрочный интервал.

en: Text:
ru: Текст:

en: The Left and Right arrows on your slider
ru: Левая и правая стрелки слайдера

en: The border style for your images. Only images inserted in your posts and pages will be affected.
ru: Стиль рамки изображений. Затронуты будут только изображения, загружаемые в публикации или страницы.

en: The dimensions of your slider. Make sure your images are of the same size.
ru: Размеры вашего слайдера. Пожалуйста, убедитесь что все изображения имеют одинаковый размер.

en: The fourth footer area
ru: Четвёртая область подвала

en: The left/right padding around the content. Should be set to 10px or less for designs without a content color.
ru: Левое/правое поля вокруг содержимого. Должно быть установлено в 10пкс или меньше для дизайна без цвета содержимого.

en: The linked text that appears at the bottom of each column. Leave empty to hide the link.
ru: Текст со ссылкой, появляющийся внизу каждой колонки. Оставьте пустым чтобы скрыть ссылку.

en: The margin between the content and the menu. It can be set to 0px if you want the content area and menu to join.
ru: Поле между содержимым и меню. Может быть установлено в 0пкс, если вы желаете объединить зону содержимого и меню.

en: The number of words for excerpts. When that number is reached the post will be interrupted by a <i>Continue reading</i> link that will take the reader to the full post page.
ru: Количество слов в отрывке. При достижении этого ограничения, публикация будет оборвана и появится ссылка <i>Читать далее</i>, ведущая на полный текст публикации.

en: The position of your meta bar (author, date, category, tags and edit button).
ru: Расположение мета-области (автор, дата, рубрика, теги, кнопка редактирования).

en: The site background features 4 separately coloured areas.<br />The general text colour applies to all text on the website that is not controlled by any other option.
ru: Фон сайта состоит из четырёх цветовых областей.<br />Общий цвет текста применяется ко всему тексту на сайте, не затрагиваемому остальными настройками.

en: The size (in pixels) for your thumbnails. By default imges will be scaled with aspect ratio kept. Choose to crop the images if you want the exact size.
ru: Размер (в пикселях) ваших миниатюр. По умолчанию изображения будут смасштабированы с сохранением соотношения сторон. Выберите чтобы обрезать изображения для достижения точного размера.

en: The sizes for your column images. The width is dependent on total site width and not configurable.
ru: Размеры ваших изображений. Ширина зависит от ширины сайта и не настраивается.

en: The slider's border width. You can also edit its color from the Color Settings. Use a border width when your slider is smaller than the total site width.
ru: Ширина рамки слайдера. Вы можете также выбрать её цвет в настройках цвета. Используйте рамку, если слайдер уже чем ширина сайта.

en: The space between <i>letters</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
ru: Расстояние между <i>буквами</i>. Оставьте значение по умолчанию для обычного значения (из CSS).

en: The space between <i>words</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
ru: Расстояние между <i>словами</i>. Оставьте значение по умолчанию для обычного значения (из CSS).

en: The third footer area
ru: Третья область подвала

en: The time in which a slide will be still and visible.
ru: Это время, в течение которого слайд будет виден и неподвижен.

en: The time in which the transition animation will take place.
ru: Время, за которое анимация заменит слайд.

en: The transition effect of your slides.
ru: Эффекты замены слайдов.

en: The uploaded file could not be read.
ru: Загруженный файл не может быть прочитан.

en: The uploaded file does not contain valid Tempera options. Make sure the file is exported from the Tempera Options page.
ru: Загруженный файл не содержит верных настроек Tempera. Пожалуйста, убедитесь что этот файл был экспортирован со страницы настроек Tempera.

en: The uploaded file is not supported. Make sure the file was exported from the Tempera page and that it is a text file.
ru: Загруженный файл не поддерживается. Пожалуйста, убедитесь что файл был экспортирован со страницы настроек Tempera и что он является текстовым.

en: These colours apply to specific areas of the presentation page.
ru: Эти цвета применяются для областей страницы презентации.

en: These colours apply to the main site menu (and dropdown elements).
ru: Эти цвета применяются к главному меню тексту (и выпадающим элементам).

en: These colours apply to the top bar menu.
ru: Эти цвета применяются к меню верхней полосы.

en: These colours apply to the widgets in the footer area.
ru: Эти цвета применяются к виджетом области подвала

en: These colours apply to the widgets placed in either sidebar.
ru: Эти цвета применяются к виджетам, располагаемым в боковых колонках

en: Third Footer Area
ru: Третья область подвала

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ru[0]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографию</a>.
ru[1]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографии</a>.
ru[2]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографий</a>.

en: This overwrites the text alignment in posts and pages. Leave 'Default' for normal settings (alignment will remain as declared in posts, comments etc.).
ru: Это переопределяет выравнивание текста в публикациях и страницах. Оставьте значение по умолчанию для обычного значения (выравнивание будет таким, каким оно указано в публикациях, комментариях и т.п.).

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ru: Эта публикация защищена паролем. Введите пароль для просмотра комментариев.

en: This setting changes the look of your captions. Images that are not inserted through captions will not be affected.
ru: Эта настройка изменяет вид заголовков. Изображения, вставляемые через заголовки не будут затронуты.

en: Three columns, one sidebar on each side
ru: Три колонки, боковые колонки по бокам

en: Three columns, sidebars on the left
ru: Три колонки, боковые колонки слева

en: Three columns, sidebars on the right
ru: Три колонки, боковые колонки справа

en: Thumbnail alignment.
ru: Выравнивание миниатюр.

en: Thumbnails Alignment
ru: Выравнивание миниатюр

en: Thumbnails Size
ru: Размер миниатюр

en: Time
ru: Время

en: Title
ru: Заголовок

en: Titles Color
ru: Цвет заголовков

en: To hide this sidebar, switch to a different Layout via the <a href="%s">Theme Settings</a>.
ru: Чтобы скрыть эту колонку, переключите Раскладку страницы в <a href="%s">Настройках темы</a>.

en: Top
ru: Сверху

en: Top Bar
ru: Верхнее меню

en: Top Bar Background
ru: Фон верхней полосы

en: Top Bar Menu Link
ru: Цвет ссылки меню верхней полосы

en: Top Bar Menu Link Hover
ru: Цвет ссылки при наведении в меню верхней полосы

en: Top Navigation
ru: Верхняя навигация

en: Top Text
ru: Верхний текст

en: Top Title
ru: Верхний заголовок

en: Total width =
ru: Общая ширина =

en: Two columns, sidebar on the left
ru: Две колонки, боковая колонка слева

en: Two columns, sidebar on the right
ru: Две колонки, боковая колонка справа

en: Uppercase Text
ru: Текст заглавными буквами

en: Video
ru: Видео

en: View all posts by
ru: Просмотреть все публикации

en: Visible on Hover
ru: Видны если провести мышью

en: Website
ru: Адрес сайта

en: Widget Columns
ru: Колонки виджетов

en: Widget Title Font
ru: Шрифт заголовка виджета

en: Width:
ru: Ширина:

en: Without the import, the export would just be a fool's exercise. Make sure you have the exported file ready and see you after the mouse click.
ru: Без функции импорта, функция экспорта была бы упражнением для дураков. Пожалуйста, убедитесь что у вас есть экспортированный файл. Увидимся после щелчка мышью.

en: Word Spacing
ru: Расстояние между словами

en: Yearly Archives: %s
ru: Архивы по годам: %s

en: You can also choose if you want the link to open in a new window and what title to dispaly while hovering over the icon.
ru: Вы также можете выбрать открывать ли ссылку в новом окне и что показывать при наведении на пиктограмму.

en: You can change the background for your social colors from the colors settings section.
ru: Вы можете изменить цвет фона для пиктограмм социальных сетей в разделе управления цветами.

en: You can leave any number of inputs empty.
ru: Вы можете оставить любое количество полей ввода пустыми.

en: You can show up to 5 different social icons from over 35 social networks.
ru: Вы можете показать до 5 различных пиктограмм из списка, содержащего 35 социальных сетей.

en: You currently have no published posts. To hide this message either <a href="%s">add some posts</a> or disable displaying posts on the Presentation Page in <a href="%s">theme settings</a>.
ru: У вас нет опубликованных публикаций. Чтобы скрыть это сообщение или <a href="%s">добавьте публикацию</a>, или выключите отображение публикаций на странице презентации в <a href="%s">настройках</a>.

en: You currently have no widgets set in the left sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
ru: У вас нет виджетов в левой колонке. Вы можете добавить виджеты с помощью <a href="%s">Панели управления</a>.

en: You currently have no widgets set in the right sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
ru: У вас нет виджетов в правой колонке. Вы можете добавить виджеты с помощью <a href="%s">Dasboard</a>.

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает одобрения модератором.

en: Your slider navigation type. Shown under the slider.
ru: Тип навигации слайдера. Показывается под слайдером.

en: at
ru: в

en: height
ru: высота

en: left
ru: слева

en: milliseconds
ru: миллисекунд

[ctx: noun]
en: Comment
ru: Комментарий

en: or Google font
ru: или шрифт Google

en: posts
ru: публикаций

en: px
ru: пкс

en: top
ru: сверху

en: width
ru: ширина
