Tempera 1.2.6 - en to ja translation catalogue (506 entries)

en:  Bookmark the permalink
ja: パーマリンクをブックマーク

en: (Edit)
ja: （編集）

en: (height)
ja: （高さ）

en: (width)
ja: （幅）

en: 50%
ja: 50パーセント

en: 60%
ja: 60％

en: <br> Choose the category:
ja: <br> カテゴリを選択：

en: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>Older posts</span>
ja: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>前の記事</span>

en: <span>Newer posts</span> <i class="meta-nav-next"></i>
ja: <span>次の記事</span> <i class="meta-nav-next"></i>

en: A collection of preset color schemes to use as the starting point for your site. Just load one up and see your blog in a different light.
ja: デフォルトで用意されているカラースキームの中から、サイトで使いたいものを選択してください。読み込んでブログの雰囲気が変わるのをお楽しみください。

en: Above Content Area
ja: コンテンツエリアの上

en: Accent Color #1
ja: アクセントカラー#1

en: Accent Color #2
ja: アクセントカラー#2

en: Accent Color #3
ja: アクセントカラー#3

en: Accent Color #4
ja: アクセントカラー#4

en: Accent Color #5
ja: アクセントカラー#5

en: Accents
ja: アクセント

en: Accents #1 and #2 should either be the same as the link colours or be separate from all other colours on the site.<br />
         Accent #5 is used for input fields and buttons backgrounds, borders and lines.<br />
         Accents #3 and #4 should be the lighter/darker than the content background colour, being used as borders/shades on elements where accent #5 is background colour.
ja: アクセント#1と#2はリンク色と同じにするか、サイト上の他のすべての色と異なる色にすると良いでしょう。<br /> 
    アクセント#5はインプットフィールド、ボタン背景、枠線、および線に使われます。<br /> 
    アクセント#3と#4はコンテンツ背景色より明るい/暗い色を選ぶと良いでしょう。アクセント#5が背景色として使われている場所の要素の枠線/影に使われます。

en: Add a top margin for the slider. By default this margin is 0 and you will want to increase this value when the width of the slider is smaller than the total width of the site.
ja: スライダの上マージンを追加します。デフォルトのマージンは0で、スライダの幅がサイトの幅より小さいときにマージンを大きくすると良いでしょう。

en: Allow zoom
ja: ズームを許可

en: Always Visible
ja: 常に表示

en: And import!
ja: インポート

en: Animated
ja: アニメーション表示

en: Animation Time:
ja: アニメーション時間：

en: Animation:
ja: アニメーション：

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ja: 指定の検索条件に一致するものがアーカイブに見つかりませんでした。関連記事を探すには検索をご利用ください。

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
ja: お探しのページが見つかりません。検索をご利用ください。

en: Archive and Category Pages
ja: アーカイブとカテゴリページ

en: Are you sure you want to load a new color scheme? \nAll current saved settings under Text and Color Settings will be lost.
ja: 本当に新しいカラースキームを読み込みますか？\nテキスト設定およびカラー設定にある現在の設定はすべて上書きされます。

en: Aside
ja: アサイド

en: Audio
ja: 音声

en: Author
ja: 著者

en: Author
ja: 著者

en: Author Archives: %s
ja: 著者別アーカイブ：%s

en: Auto Select Images From Posts
ja: 投稿からアイキャッチ画像を自動選択

en: Back to Top button
ja: 「先頭に戻る」ボタン

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background colours for your social icons.
ja: ソーシャルアイコンの背景色

en: Background:
ja: 背景：

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ja: インポートするファイルのアップロード前に、次の問題を修正してください：

en: Below Content Area
ja: コンテンツエリアの下

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Bottom
ja: 下

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Bullets
ja: 丸

en: By default WordPress excerpts remove all HTML tags (&lt;pre&gt;, &lt;a&gt;, &lt;b&gt and all others) and only clean text is left in the excerpt.
    Enabling this option allows HTML tags to remain in excerpts so all your default formating will be kept.<br /> <b>Just a warning: </b>If HTML tags are enabled, you have to make sure
    they are not left open. So if within your post you have an opened HTML tag but the except ends before that tag closes, the rest of the site will be contained in that HTML tag. -- Leave 'Disable' if unsure --
ja: デフォルトではWordPressは抜粋からすべてのHTMLタグ（&lt;pre&gt;, &lt;a&gt;, &lt;b&gtなど）を削除し、クリーンなテキストだけを残します。
    このオプションを有効にすると抜粋にHTMLタグを残したままになります。<br />ただし<b>注意点</b>があります。HTMLタグを有効にした場合、タグが開いたままになっていないことを必ず確認してください。もし抜粋の中でHTMLタグを開いたまま閉じていない場合、サイトの残りすべてがそのHTMLタグの中に含まれることになります。<b>よくわからない場合は無効にしてください。</b>

en: By default the header has a minimum height set. This option removes that and the header becomes fully responsive, scalling to any size.<br> Only enable this if you're <b>not</b> using a logo or site title and description in the header.
ja: デフォルトではヘッダに「最小の高さ」が設定されています。このオプションを有効にするとその最小の高さの定義を削除し、ヘッダを完全にレスポンシブにしてどのような大きさにも変更できるようにします。<br>このオプションを有効にするのは、ロゴやサイトタイトルをヘッダ内に使用していない場合に限ってください。また、必ずヘッダ画像をアップロードしてください。

en: Caption type
ja: キャプションタイプ

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリ別アーカイブ：%s

en: Category Titles
ja: カテゴリタイトル

en: Center
ja: 中央

en: Center the header image horizontally
ja: ヘッダ画像を水平方向に中央寄せ

en: Chat
ja: チャット

en: Choose if you want the sticky posts on your home page to be visible in full or just the excerpts.
ja: 固定表示の投稿をホームページ上で全文表示するか、抜粋のみ表示するかを選択します。

en: Choose the <b>areas</b> where to display the social icons.
ja: ソーシャルアイコンを表示する<b>エリア</b>を選択してください。

en: Choose the areas to hide on the first page.
ja: フロントページ上に表示したくないエリアを選択してください。

en: Choose the indent for your paragraphs.
ja: パラグラフのインデントを指定してください。

en: Choose the post metas you want to show on multiple post pages (home, blog, category, archive etc.)
ja: 複数の投稿を表示するページ（ホーム、ブログ、カテゴリ、アーカイブなど）で表示したい投稿メタ情報を選択してください。

en: Choose the post metas you want to show on sigle post pages.
ja: 個別投稿ページに表示したい投稿メタ情報を選択してください。

en: Choose what to display inside your header area.
ja: ヘッダエリア内に表示したいものを選択してください。

en: Choose your layout. Possible options are: <br> No sidebar, a single sidebar on either left of right, two sidebars on either left or right and two sidebars on each side.<br>This can be overriden in pages by using Page Templates.
ja: レイアウトを選択してください。選択肢は次のものがあります。<br>サイドバーなし、左右いずれかに1個のサイドバー、左右いずれかに2個のサイドバー、左右両方に1個ずつのサイドバー。<br>ページテンプレートを使うと上書きされる場合があります。

en: Clickable header image
ja: クリッカブルなヘッダ画像

en: Color Schemes
ja: カラースキーム

en: Color Settings
ja: カラー設定

en: Colours for your meta area (post information).
ja: メタエリア（投稿情報）の色

en: Column Display:
ja: コラムの表示：

en: Columns per row:
ja: 1行あたりのコラム数：

en: Comments
ja: コメント

en: Comments are closed
ja: コメントは受け付けていません。

en: Comments are closed text
ja: コメント停止中のテキスト

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: Comments off
ja: コメント無効のテキスト

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content / Sidebar Width
ja: コンテンツ/サイドバー幅

en: Content =
ja: コンテンツ =

en: Content Background
ja: コンテンツ背景

en: Content Headings
ja: コンテンツ見出し

en: Content List Bullets
ja: 箇条書き

en: Content Margins
ja: コンテンツマージン

en: Content colours apply to post and page areas of the site.
ja: コンテンツの色は投稿とページで使用します。

en: Continue reading
ja: 全文表示

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 全文表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading link text
ja: 全文表示リンクのテキスト

en: Crop images to exact size.
ja: サイズに合わせて画像を切取り

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Footer Text
ja: カスタムフッタテキスト

en: Custom JavaScript
ja: カスタムJavaScript

en: Custom Logo
ja: カスタムロゴ

en: Custom Logo Upload
ja: カスタムロゴのアップロード

en: Custom Logo upload. The logo will appear over the header image if you have used one.
ja: カスタムロゴをアップロードします。ヘッダ画像を使用している場合、ログはヘッダ画像の上に表示されます。

en: Custom Slides
ja: カスタムスライド

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ：%s

en: Dark
ja: 暗

en: Date
ja: 日付

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (disabled)
ja: デフォルト（無効）

en: Define background image
ja: 背景画像を設定

en: Define header image
ja: ヘッダ画像を設定

en: Disable
ja: 無効

en: Disable the default headings indent (left margin).
ja: デフォルトの見出しインデント（左マージン）を無効にします。

en: Disabled
ja: 無効

en: ERROR: You are not authorised to perform that operation
ja: エラー：この操作を実行する権限がありません。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit the 'Continue Reading' link added to your post excerpts.
ja: 全文表示リンクのテキストを編集します。

en: Email
ja: メール

en: Empty
ja: なし

en: Enable
ja: 有効

en: Enable Presentation Page
ja: プレゼンテーションページを有効化

en: Enable extra compatibility tag for older Internet Explorer versions. Turning this option on will trigger W3C validation errors.
ja: 古いバージョンのInternet Explorerとの互換性を保つためのタグを有効にします。このオプションを有効にするとW3Cの規格には違反することになります。

en: Enable the Back to Top button. The button appears after scrolling the page down.
ja: 「先頭に戻る」ボタンを有効にします。ページを下にスクロールすると表示されるボタンです。

en: Enable the Magazine Layout. This layout applies to pages with posts and shows 2 posts per row.
ja: 雑誌レイアウトを有効にします。雑誌レイアウトはページと投稿に適用され、1行に2個ずつ投稿を表示します。

en: Enable the presentation front-page. This will become your new home page. <br> If you want another page to hold your latest blog posts, choose 'Blog Template (Posts Page)' from Page Templates while creating or editing that page.
ja: フロントページのプレゼンテーションを有効にします。これがホームページとなります。<br>別のページに最新ブログ記事を表示したい場合には、そのページを作成または編集する際に「標準テンプレート（投稿ページ）」を選択してください。

en: Enable to display latest posts on the presentation page, below the columns. Sticky posts are always displayed and not counted.
ja: プレゼンテーションページ上で、コラムの下に最新の投稿を表示します。固定表示に設定された投稿は常に表示され、この設定には影響されません。

en: Enable to make Tempera fully responsive. The layout and general sizes of your blog will adjust depending on what device and what resolution it is viewed in.<br> Do not disable unless you have a good reason to.
ja: チェックするとを完全にレスポンシブ対応にします。ブログのレイアウトとパーツのサイズはデバイスと解像度に応じて調整されます。<br>特に理由がなければ無効にしないでください。

en: Enable uppercase text styling. All text in the site will be uppercase.
ja: テキストをすべて大文字で表示します。サイト上のすべてのテキストを大文字にします。

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt suffix
ja: 抜粋のサフィックス

en: Excerpts on archive, categroy and search pages. Same as above, only standard posts will be affected.
ja: アーカイブ、カテゴリ、検索ページでの抜粋表示。上と同じですが、標準の投稿にのみ影響します。

en: Excerpts on the main page. Only standard posts will be affected. All other post formats (aside, image, chat, quote etc.) have their specific formating.
ja: メインページでの抜粋。「標準」フォーマットにのみ適用します。それ以外のフォーマット（アサイド、画像、チャット、引用など）はそれぞれのフォーマットを使います。

en: Export Theme options
ja: テーマ設定をエクスポート

en: Extra Text
ja: その他のテキスト

en: Extras
ja: その他

en: FavIcon Upload
ja: FavIconのアップロード

en: Featured Image Settings
ja: アイキャッチ画像設定

en: Featured Images as HEADER Images
ja: アイキャッチ画像をヘッダ画像に

en: Featured Images as POST Thumbnails
ja: アイキャッチ画像を投稿サムネイルに

en: First Footer Area
ja: 1番目のフッタエリア

en: First footer area
ja: 1番目のフッタエリア

en: Fixed
ja: 固定

en: Footer
ja: フッタ

en: Footer Background
ja: フッタ背景

en: Footer Links
ja: フッタリンク

en: Footer Links Hover
ja: フッタリンク（マウスオーバー時）

en: Footer Navigation
ja: フッタナビゲーション

en: Footer Text
ja: フッタテキスト

en: Footer Widget Text
ja: フッタウィジェットのテキスト

en: Footer Widgets
ja: フッタウィジェット

en: Footer Widgets Area Background
ja: フッタウィジェットエリア背景

en: Footer Widgets Background
ja: フッタウィジェット背景

en: Footer Widgets Links
ja: フッタウィジェットリンク

en: Footer Widgets Links Hover
ja: フッタウィジェットリンク（マウスオーバー時）

en: Footer Widgets Title Background
ja: フッタウィジェットのタイトル背景

en: Footer Widgets Title Text
ja: フッタウィジェットのタイトルテキスト

en: Footer Widgets:
ja: フッタウィジェット：

en: Footer colours include the footer menu colours.
ja: フッタ色にはフッタメニュー色も含みます。

en: Footer:
ja: フッタ：

en: Force Text Align
ja: テキスト配置

en: Fourth Footer Area
ja: 4番目のフッタエリア

en: Full Post
ja: 記事全文

en: Full size is %s pixels
ja: フルサイズは%sピクセル

en: Full width
ja: 全体幅

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: General
ja: 一般

en: General Font
ja: 既定のフォント

en: General Lighter Text
ja: 一般テキスト（明）

en: General Links
ja: 一般リンク

en: General Links Hover
ja: 一般リンク（マウスオーバー時）

en: General Text
ja: 一般テキスト

en: General:
ja: 一般：

en: Go back to the Tempera options page and check them out!
ja: Tempera設定ページへ行き、内容を確認してください。

en: Graphics Settings
ja: グラフィック設定

en: Great! The options have been imported!
ja: 設定をインポートしました。

en: HTML tags in Excerpts
ja: 抜粋中のHTMLタグ

en: Header Background
ja: ヘッダ背景

en: Header Content Spacing
ja: ヘッダ内容のマージン

en: Header Height
ja: ヘッダの高さ

en: Header Image
ja: ヘッダ画像

en: Header Settings
ja: ヘッダ設定

en: Header Widget Width
ja: ヘッダウィジェットの幅

en: Header Widgets
ja: ヘッダウィジェット

en: Headings Font
ja: 見出しのフォント

en: Headings Indent
ja: 見出しのインデント

en: Height:
ja: 高さ：

en: Hi! This is where you import the  Tempera settings.<i> Please remember that this is still an experimental feature.</i>
ja: ここでTemperaの設定をインポートできます。<i>この機能はまだ試験運用中です。</i>

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Tables
ja: テーブルを隠す

en: Hide areas
ja: エリアの非表示

en: Hide everywhere
ja: 常に非表示

en: Hide in pages
ja: ページで非表示

en: Hide in posts
ja: 投稿で非表示

en: Hide or show bullets next to lists in your content area (posts, pages etc.).
ja: コンテンツエリア（投稿、ページなど）の中の箇条書きの先頭に箇条書きマークをつけるかどうか。

en: Hide or show titles on Categories and Archives.
ja: カテゴリとアーカイブのタイトルを表示するかどうか。

en: Hide or show titles on pages.
ja: ページのタイトルを表示するかどうか。

en: Hide table borders and background color.
ja: テーブルの枠線と背景色を非表示。

en: Hide the <b>Comments are closed</b> text that by default shows up on pages or posts with comments disabled.
ja: <b>コメント停止中</b>のテキストをページや投稿で表示するかどうかを選択します。

en: Hide the <b>Comments off</b> text next to posts that have comments disabled.
ja: <b>コメント無効</b>のテキストを表示するかどうかを選択します。

en: Hide the explanatory text under the comments form (starts with  <i>You may use these HTML tags and attributes:...</i>).
ja: コメントフォームの下に表示する説明文（<i>次のHTMLタグと属性が使えます：</i>で始まる説明文）を非表示にします。

en: Hide the footer (copyright area).
ja: フッタを非表示（著作権表示エリア）

en: Hide the footer widgets.
ja: フッタウィジェットを非表示

en: Hide the header area (logo/title and/or image/empty area).
ja: ヘッダエリアを非表示（ロゴ/タイトル、画像）

en: Hide the main menu and the top menu.
ja: メインメニューとトップメニューを非表示

en: Home Page
ja: ホームページ

en: How to display your Presentation Page Columns.
ja: プレゼンテーションページのコラムをどのように表示しますか。

en: Image
ja: 画像

en: Image Size:
ja: 画像サイズ：

en: Import Tempera Theme Options
ja: Temperaテーマ設定のインポート

en: Import Theme options
ja: テーマ設定のインポート

en: Import/Export Settings
ja: インポート/エクスポート設定

en: Insert custom text or HTML code that will appear in you footer. <br /> You can use HTML to insert links, images and special characters like &copy;.
ja: 降ったに表示するカスタムテキストまたはカスタムHTMLコードを入力してください。<br />リンクや画像や &copy; のような特殊文字を入力するためにHTMLが利用可能です。

en: Insert your custom CSS here. Any CSS declarations made here will overwrite Tempera's (even the custom options specified right here in the Tempera Settings page). <br /> Your custom CSS will be preserved when updating the theme.
ja: カスタムCSSを入力してください。ここで宣言するCSSはTemperaの定義を（Temperaの設定ページで定義したカスタムオプションを含め）上書きします。<br />テーマをアップデートしてもカスタムCSSは保持します。

en: Insert your custom Javascript code here. (Google Analytics and any other forms of Analytic software).
ja: カスタムJavaScriptを入力してください。（Googleアナリティクスやその他の解析ソフトなど。）

en: Internet Explorer Compatibility Tag
ja: Internet Explorer互換性タグ

en: It's that easy: a mouse click away - the ability to export your Tempera settings and save them on your computer. Feeling safer? You should!
ja: マウスをクリックするだけ。それでTemperaの設定はコンピュータ上に保存されます。これで安心！

en: Just choose a file from your computer:
ja: コンピュータ上のファイルを選択してください：

en: Justify
ja: 均等割り付け

en: Keep header image aspect ratio.
ja: ヘッダ画像の縦横比を維持

en: Latest Posts
ja: 最新の投稿

en: Latest Posts from Category
ja: カテゴリ内の最新の投稿

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the columns.
ja: 選択したカテゴリ内の最新の投稿をコラムに読み込みます。

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the slider.
ja: 選択したカテゴリの中から最新の投稿をスライダに読み込みます。

en: Latest posts will be loaded into the columns.
ja: コラムに最新の投稿を読み込みます。

en: Latest posts will be loaded into the slider.
ja: 最新の投稿をスライダに読み込みます。

en: Layout Settings
ja: レイアウト設定

en: Left
ja: 左寄せ

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Left side
ja: 左側

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Light
ja: 明

en: Limit the header widget area max width as percentage of the entire header width.
ja: ヘッダウィジェットエリアの最大幅を、ヘッダ全体の幅に対する指定した割合に制限します。

en: Limitations: It has to be an image. It should be max 64x64 pixels in dimensions. Recommended file extensions .ico and .png. <br> <strong>Note that some browsers do not display the changed favicon instantly.</strong>
ja: 制限事項：設定できるのは解像度が64x64ピクセルの画像のみです。推奨ファイル拡張子は .ico および .png です。<br><strong>ブラウザによっては変更したfaviconをすぐには表示できないものがあります。<strong>

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Link
ja: リンク

en: Link nr. 1
ja: リンクNo.1

en: Link nr. 2
ja: リンクNo.2

en: Link nr. 3
ja: リンクNo.3

en: Link nr. 4
ja: リンクNo.4

en: Link nr. 5
ja: リンクNo.5

en: Link the thumbnail to the post
ja: サムネイルを投稿にリンク

en: Link to full-size image
ja: フルサイズ画像にリンク

en: Links
ja: リンク

en: List the post IDs you want to display (separated by a comma):
ja: 表示したい投稿のIDを入力してください（カンマ区切り）：

en: Load Color Scheme
ja: カラースキームの読み込み

en: Load your custom Widgets as columns. Go to <a>Appearance >> Widgets</a> and create your custom columns using the Columns widget. You can use as many as you want.
ja: カスタムウィジェットをコラムに読み込みます。外観 >> ウィジェット へ行き、コラムウィジェットを使ってカスタムコラムを作成してください。いくつでも好きなだけ作成できます。

en: Magazine Layout
ja: 雑誌レイアウト

en: Main Layout
ja: メインレイアウト

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main Menu Font
ja: メインメニューのフォント

en: Main Site Background
ja: メインサイト背景

en: Margin top:
ja: 上マージン：

en: Maximum size: %s
ja: 最大サイズ：%s

en: Menu Alignment
ja: メニュー配置

en: Menu Background
ja: メニュー背景

en: Menu Text
ja: メニューテキスト

en: Menu:
ja: メニュー：

en: Meta Bar Position
ja: メタバー位置

en: Meta Icons
ja: メタアイコン

en: Meta Links
ja: メタリンク

en: Meta Links Hover
ja: メタリンク（マウスオーバー時）

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ：%s

en: More posts
ja: 他の投稿

en: More text for the Presentation Page. The top title is just below the slider, the second title is below the columns. A text area supporting HTML tags and shortcodes below each title<br>It's all optional so leave any input field empty to not dispaly it.
ja: プレゼンテーションページにさらにテキストを追加します。トップのタイトルはスライダのすぐ下、2番目のタイトルはコラムのすぐ上に配置されます。タイトルの下の本文にはHTMLタグとショートコードが利用可能です。<br>表示したくない場合には、空欄にしてください。

en: Name
ja: 名前

en: Newer Comments
ja: 次のコメント

en: Next image
ja: 次の画像

en: No Posts to Display
ja: 表示する投稿がありません

en: No news items.
ja: 新しいアイテムはありません。

en: No search results for: %s.
ja: 検索条件に一致するものが見つかりませんでした。（検索キー：%s）

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Number of Words for Post Excerpts
ja: 投稿抜粋の単語数

en: Number of posts to show:
ja: 表示する投稿数：

en: Numbers
ja: 番号

en: Older Comments
ja: 前のコメント

en: One Comment: | %1$s Comments:
ja[0]: コメント (1件)
ja[1]: コメント (%1$s件)

en: One column (no sidebars)
ja: 1カラム（サイドバーなし）

en: Only drag [Cryout Column] widgets here. Recommended size for uploaded images: %1$dpx (width) x %2$dpx (height). Go to the Tempera Settings page >> Presentation Page Settings >> Columns to edit sizes and more.
ja: [Cryout Colmn] ウィジェットをここにドラッグしてください。アップロード画像の推奨サイズは%1$dpx (幅) x %2$dpx (高さ)です。サイズなどを変更するには、Tempera設定ページ >> プレゼンテーションページ >> コラムへ行ってください。

en: Only sticky posts will be loaded into the columns.
ja: 固定表示に設定された投稿だけをコラムに読み込みます。

en: Only sticky posts will be loaded into the slider.
ja: 固定表示に設定された投稿だけをスライダに読み込みます。

en: Only the columns with a defined image will become active and visible on the presentation page.<br>When using columns from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
ja: 画像の定義されたコラムだけがプレゼンテーションページ上に表示されます。<br>コラムに投稿を表示する場合、投稿にアイキャッチ画像をつけてください。<br>詳しくはFAQをご覧ください。

en: Only the slides with a defined image will become active and visible in the live slider.<br>When using slides from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
ja: スライダに表示するスライドに定義した画像のみを表示します。<br>投稿をスライドとして使用する場合、選択した投稿にアイキャッチ画像が設定されている必要があります。<br>詳しい説明はFAQをご覧ください。

en: Oops! The file is empty or there was no file. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ja: ファイルの中身がないかファイルが存在しません。このエラーはphp.iniでアップロードが無効に設定されている場合やpost_max_sizeがupload_max_filesizeより小さい値に設定されている場合にも出ることがあります。

en: Oops, there's a small problem.
ja: 問題が発生しました。

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Padding left/right:
ja: 左右パディング：

en: Page %s
ja: %sページ

en: Page Titles
ja: ページタイトル

en: Page/Post Title
ja: ページ/投稿タイトル

en: Page/Post Title Hover
ja: ページ/投稿タイトル（マウスオーバー時）

en: Pages:
ja: ページ：

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Paragraph Indent
ja: パラグラフのインデント

en: Paragraph spacing
ja: パラグラフ間隔

en: Pause Time:
ja: 停止時間

en: Permalink to
ja: パーマリンク：

en: Permalink to %s
ja: %sへのパーマリンク

en: Pingback:
ja: ピングバック：

en: Post Excerpt Settings
ja: 投稿抜粋設定

en: Post Images Border
ja: 投稿画像の縁取り

en: Post Information Settings
ja: 投稿情報設定

en: Post Title Font
ja: 投稿タイトルのフォント

en: Post metas
ja: 投稿メタ情報

en: Posted on
ja: 投稿日：

en: Posts per row:
ja: 行ごとの投稿数：

en: Presentation Page
ja: プレゼンテーションページ

en: Presentation Page Columns
ja: プレゼンテーションページのコラム

en: Previous image
ja: 前の画像

en: Primary Navigation
ja: プライマリナビゲーション

en: Quote
ja: 引用

en: Random
ja: ランダム

en: Random Posts
ja: ランダムな記事

en: Random Posts from Category
ja: カテゴリ内のランダムな投稿

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the columns.
ja: 選択したカテゴリ内の投稿をコラムにランダムに読み込みます。

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the slider.
ja: 選択したカテゴリの中から投稿をランダムにスライダに読み込みます。

en: Random posts will be loaded into the columns.
ja: コラムに投稿をランダムに読み込みます。

en: Random posts will be loaded into the slider.
ja: 投稿をランダムにスライダに読み込みます。

en: Read more text:
ja: 全文表示のテキスト：

en: Read the full post
ja: 全文を読む

en: Replaces the three dots ('[...])' that are appended automatically to excerpts.
ja: 抜粋に自動的に付加する3個の点（'[...]'）を置き換えます。

en: Reply
ja: 返信

en: Reset Tempera Settings to Defaults?
ja: Temperaの設定を初期状態に戻しますか？

en: Reset to Defaults
ja: 初期状態に戻す

en: Responsiveness
ja: レスポンシブ対応

en: Return to %s
ja: %sに戻る

en: Right
ja: 右寄せ

en: Right (multiline)
ja: 右（複数行）

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Right side
ja: 右側

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果（検索キー：%s）

en: Second Footer Area
ja: 2番目のフッタエリア

en: Second Title
ja: 2番目のタイトル

en: Second footer area
ja: 2番目のフッタエリア

en: Second text
ja: 2番目の本文

en: Select / Upload Image
ja: 画像を選択 / アップロード

en: Select Category
ja: カテゴリを選択

en: Select one of the preset color schemes and press the Load button.<br> <b> CAUTION! </b> When loading a color scheme, the Tempera theme settings under Text and Color Settings will be overriden. All other settings will remain intact.<br> <u>SUGGESTION:</u> It's always better to export your current theme settings before loading a color scheme.
ja: 内蔵のカラースキームを選択して読み込みボタンを押してください。<br><b>【警告】</b>カラースキームを読み込むと、Temperaテーマ設定の中のテキスト設定およびカラー設定はすべて上書きされます。それ以外の設定には影響ありません。<br><u>【推奨】</u> カラースキームを読み込む前に現在の設定をエクスポートしておくことをお薦めします。

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want for your titles. It will affect post titles and page titles. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ja: タイトルで使いたいフォントファミリとサイズ、またはGoogleフォント名を選択してください。この設定はすべての投稿タイトルとページタイトルに適用されます。「既定のフォント」にしておくと「既定のフォント」で選択したものを使用します。

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your headings to have (h1 - h6 tags will be affected). Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ja: 見出し（h1～h6タグ）に使いたいフォントファミリとサイズ、またはGoogleフォント名を選択してください。「既定のフォント」にしておくと「既定のフォント」で選択したものを使用します。

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your main menu to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ja: メインメニューで使いたいフォントファミリとサイズ、またはGoogleフォント名を選択してください。「既定のフォント」にしておくと「既定のフォント」で選択したものを使用します。

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your site title and tagline to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ja: サイトタイトルおよびタグラインで使いたいフォントファミリとサイズ、またはGoogleフォント名を選択してください。「既定のフォント」にしておくと「既定のフォント」で選択したものを使用します。

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your widget titles to have. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
ja: ウィジェットタイトルで使いたいフォントファミリとサイズ、またはGoogleフォント名を選択してください。「既定のフォント」にしておくと「既定のフォント」で選択したものを使用します。

en: Select the general font family and size or insert the Google Font name you'll use in your blog. This will affect all text except the one controlled by the options below.
ja: ブログで使いたいフォントファミリとサイズ、またはGoogleフォント名を選択してください。この設定は下で設定するものを除き、すべてのテキストに適用されます。

en: Select the header's height. After saving the settings go and upload your new header image. The header's width will be
ja: ヘッダの高さを選択してください。設定を保存したら、新しいヘッダ画像をアップロードしてください。ヘッダの幅：

en: Select the spacing between the paragraphs.
ja: パラグラフの間隔。

en: Select the top and left spacing for the header content. Use it to better position your site title and description or custom logo inside the header.
ja: ヘッダ内容の上と左のマージンを設定してください。サイトタイトルやカスタムロゴのヘッダ内での位置を調整するのに使用します。

en: Select the width of your <b>content</b> and <b>sidebar(s)</b>. When using a 3 columns layout (with 2 sidebars) they will each have half the configured width.
ja: <b>コンテンツ</b>と<b>サイドバー</b>の幅を選択してください。3カラムレイアウト（サイドバー2個）を選択している場合、サイドバーの幅はここで設定する値の半分のサイズとなります。

en: Select your desired Social network from the left dropdown menu and insert your corresponding address in the right input field. (ex: <i>http://www.facebook.com/yourname</i> )
ja: 表示するソーシャルネットワークを左のドロップダウンメニューから選択して右の入力欄にアドレスを入力してください。（例：<i>http://www.facebook.com/yourname</i> ）

en: Sets the desired menu items alignment.
ja: メニュー項目配置を選択してください。

en: Show
ja: 表示

en: Show Posts on Presentation Page
ja: プレゼンテーションページに投稿を表示

en: Show breadcrumbs at the top of the content area. Breadcrumbs are a form of navigation that keeps track of your location withtin the site.
ja: コンテンツエリアの先頭にパンくずリストを表示します。パンくずリストとは、サイト内での位置をわかりやすくするためのナビゲーションです。

en: Show featured images as thumbnails on posts. The images must be selected for each post in the Featured Image section.
ja: アイキャッチ画像を投稿のサムネイルとして表示します。それぞれの投稿でアイキャッチ画像を選択する必要があります。

en: Show featured images on headers. The header will be replaced with a featured image if you selected it as a Featured Image in the post and if it is bigger or at least equal to the current header size.
ja: ヘッダにアイキャッチ画像を表示します。投稿にアイキャッチ画像を選択し、それが現在のヘッダ以上のサイズであればヘッダと置き換えます。

en: Show numbered pagination. Where there is more than one page, instead of the bottom <b>Older Posts</b> and <b>Newer posts</b> links you have a numbered pagination.
ja: 番号付きページネーションを表示します。複数ページにまたがるとき、下部に「<b>前の記事</b>」や「<b>次の記事</b>」のリンクの代わりに番号付きのページネーションを表示します。

en: Show on Blog Metas
ja: ブログメタに表示

en: Show on Single Pages
ja: 単体ページに表示

en: Show the first image that you inserted in a post as a thumbnail. If there is a Featured Image selected for that post, it will have priority.
ja: 投稿に挿入した最初の画像を投稿のサムネイルとして表示します。アイキャッチ画像があれば、そちらを優先します。

en: Show the topbar that can include social icons and the top menu.
ja: ソーシャルアイコンとトップメニューを置くトップバーを表示します。

en: Show:
ja: 表示：

en: Sidebar Widgets
ja: サイドバーウィジェット

en: Sidebar Widgets Links
ja: サイドバーウィジェットリンク

en: Sidebar Widgets Links Hover
ja: サイドバーウィジェットリンク（マウスオーバー時）

en: Sidebar Widgets:
ja: サイドバーウィジェット：

en: Sidebar(s) =
ja: サイドバー =

en: Sidebars Background
ja: サイドバー背景

en: Sidebars Text
ja: サイドバーのテキスト

en: Sidebars Widget Title Background
ja: サイドバーウィジェットのタイトル背景

en: Sidebars Widget Title Text
ja: サイドバーウィジェットのタイトルテキスト

en: Simple
ja: シンプル

en: Site Description
ja: サイト説明

en: Site Description Background
ja: サイト説明背景

en: Site Header
ja: サイトヘッダ

en: Site Title
ja: サイトタイトル

en: Site Title Font
ja: サイトタイトルのフォント

en: Site Title and Description
ja: サイトタイトルとキャッチフレーズ

en: Site width
ja: サイト幅

en: Skip to content
ja: コンテンツへ移動

en: Slide
ja: スライド

en: Slider Border Color
ja: スライダ枠線色

en: Slider Border Width:
ja: スライダの枠線幅：

en: Slider Caption Background
ja: スライダキャプション背景色

en: Slider Caption Text Color
ja: スライダキャプションテキスト色

en: Slider Dimensions:
ja: スタイダ解像度：

en: Slider Settings
ja: スライダ設定

en: Slider Top Margin:
ja: スライダの上マージン：

en: Slider arrows:
ja: スライダの矢印：

en: Slider navigation:
ja: スライダのナビゲーション

en: Slides
ja: スライド

en: Social Icons Background
ja: ソーシャルアイコン背景

en: Social Icons Background Hover
ja: ソーシャルアイコン背景（マウスオーバー時）

en: Social Media Settings
ja: ソーシャルメディア設定

en: Social Network Link
ja: ソーシャルネットワークのリンク

en: Social Network Title
ja: ソーシャルネットワークのタイトル

en: Socials
ja: ソーシャル

en: Socials display
ja: ソーシャルの表示

en: Sorry, but you do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスできる権限がありません。

en: Specific Posts
ja: 特定の投稿

en: Static on Image
ja: 画像に重ねて表示

en: Static under Image
ja: 画像の下に表示

en: Status
ja: ステータス

en: Sticky Posts
ja: 固定表示に設定された投稿

en: Submenu Background
ja: サブメニュー背景

en: Submenu Shadow
ja: サブメニュー影

en: Submenu Text
ja: サブメニューテキスト

en: Submenu:
ja: サブメニュー：

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Archives: %s
ja: タグアーカイブ：%s

en: Tagged
ja: タグ

en: Tags
ja: タグ

en: Tempera Advanced Settings
ja: Tempera詳細設定

en: Tempera Default Header Image
ja: Temperaデフォルトヘッダ画像

en: Tempera Latest News
ja: Temperaの最新ニュース

en: Tempera Settings
ja: Temperaの設定

en: Tempera settings updated successfully.
ja: Temperaの設定を更新しました。

en: Text
ja: テキスト

en: Text Settings
ja: テキスト設定

en: Text Under Comments
ja: コメント欄の下のテキスト

en: Text for the Presentation Page
ja: プレゼンテーションページのテキスト

en: Text line height. The height between 2 rows of text.
ja: テキスト行の高さ。行間を含めた高さです。

en: Text:
ja: テキスト：

en: The Left and Right arrows on your slider
ja: スライダの左右の矢印

en: The border style for your images. Only images inserted in your posts and pages will be affected.
ja: 画像の枠スタイル。投稿やページに挿入する画像にのみ適用します。

en: The dimensions of your slider. Make sure your images are of the same size.
ja: スライダの解像度。画像と同じサイズを設定してください。

en: The fourth footer area
ja: 4番目のフッタエリア

en: The left/right padding around the content. Should be set to 10px or less for designs without a content color.
ja: コンテンツ周囲の左右のパディング。コンテンツに色を指定しない場合、10px以下にすると良いでしょう。

en: The linked text that appears at the bottom of each column. Leave empty to hide the link.
ja: コラムの下に表示されるリンク用のテキスト。リンクを表示しない場合は空欄にしてください。

en: The margin between the content and the menu. It can be set to 0px if you want the content area and menu to join.
ja: コンテンツとメニューの間のマージン。コンテンツエリアとメニューを連結したい場合は0pxを指定します。

en: The number of posts to show on the Presentation Page. The same number of posts will be loaded with the <em>More Posts</em> button.
ja: プレゼンテーションページに表示する投稿数。同じ数の記事を<em>他の記事</em>ボタンで読み込みます。

en: The number of words for excerpts. When that number is reached the post will be interrupted by a <i>Continue reading</i> link that will take the reader to the full post page.
ja: 抜粋の文字数/単語数を指定します。ここで指定する上限に達すると、記事は打ち切られて<i>全文表示</i>リンクが表示されます。

en: The position of your meta bar (author, date, category, tags and edit button).
ja: メタバー（著者、日付、カテゴリ、タグ、および編集ボタン）を置く位置。

en: The site background features 4 separately coloured areas.<br />The general text colour applies to all text on the website that is not controlled by any other option.
ja: サイトの4種類のエリアに別々に背景色を指定できます。<br />一般テキスト色はサイト上のすべてのテキストに適用され、他のオプションから制御されることはありません。

en: The size (in pixels) for your thumbnails. By default imges will be scaled with aspect ratio kept. Choose to crop the images if you want the exact size.
ja: サムネイルの大きさ（ピクセル）です。デフォルトでは画像は縦横の比率を保って拡大・縮小されます。正確な画像サイズを指定したい場合には「画像をサイズに合わせて切り取る」にチェックしてください。

en: The sizes for your column images. The width is dependent on total site width and not configurable.
ja: コラム画像のサイズ。幅はサイト全体の幅によって自動で変わるため、設定できません。

en: The slider's border width. You can also edit its color from the Color Settings. Use a border width when your slider is smaller than the total site width.
ja: スライダの枠線幅。カラー設定で色を変更することもできます。スライダがサイト幅より小さい場合に指定してください。

en: The space between <i>letters</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
ja: <i>文字</i>の間隔。通常はデフォルトを選択してください。（CSSで設定した値が使われます。）

en: The space between <i>words</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
ja: <i>単語</i>の間隔。通常はデフォルトを選択してください。（CSSで設定した値が使われます。）

en: The third footer area
ja: 3番目のフッタエリア

en: The time in which a slide will be still and visible.
ja: スライドを静止状態で表示する時間。

en: The time in which the transition animation will take place.
ja: アニメーションの実行にかける時間。

en: The transition effect of your slides.
ja: スライドをめくるときのエフェクト。

en: The uploaded file could not be read.
ja: アップロードされたファイルを読むことができません。

en: The uploaded file does not contain valid Tempera options. Make sure the file is exported from the Tempera Options page.
ja: アップロードされたファイルには正しいTempera設定が含まれていません。Tempera設定ページからエクスポートされたファイルを使用してください。

en: The uploaded file is not supported. Make sure the file was exported from the Tempera page and that it is a text file.
ja: アップロードしたファイルはサポートされていません。Temperaの設定ページからインポートしたファイルがテキストファイルであることを確認し、そのファイルを使ってください。

en: These colours apply to specific areas of the presentation page.
ja: ここで設定する色はプレゼンテーションページの特定のエリアで使用します。

en: These colours apply to the main site menu (and dropdown elements).
ja: ここで指定する色はメインサイトメニュー（およびドロップダウン要素）で使用します。

en: These colours apply to the top bar menu.
ja: ここで指定する色はトップバーメニューで使用します。

en: These colours apply to the widgets in the footer area.
ja: ここで設定する色はフッタエリアに置かれるウィジェットで使用します。

en: These colours apply to the widgets placed in either sidebar.
ja: ここで設定する色はサイドバーに置かれるウィジェットで使用します。

en: Third Footer Area
ja: 3番目のフッタエリア

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja[0]: このギャラリーの画像は<a %1$s>%2$s枚</a>です。
ja[1]: このギャラリーの画像は<a %1$s>%2$s枚</a>です。

en: This overwrites the text alignment in posts and pages. Leave 'Default' for normal settings (alignment will remain as declared in posts, comments etc.).
ja: 投稿やページ内でのテキスト配置指定を上書きします。通常は「デフォルト」を選択してください。（投稿やコメント内で定義したとおりの配置で表示します。）

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿にはパスワードがかけられています。コメントを読むにはパスワードを入力してください。

en: This setting changes the look of your captions. Images that are not inserted through captions will not be affected.
ja: この設定でキャプションの見た目を変更できます。キャプションのついていない画像には影響ありません。

en: Three columns, one sidebar on each side
ja: 3カラム、両側にサイドバー

en: Three columns, sidebars on the left
ja: 3カラム、左サイドバー

en: Three columns, sidebars on the right
ja: 3カラム、右サイドバー

en: Thumbnail alignment.
ja: サムネイルの配置

en: Thumbnails Alignment
ja: サムネイル配置

en: Thumbnails Size
ja: サムネイルサイズ

en: Time
ja: 時刻

en: Title
ja: タイトル

en: Titles Color
ja: タイトル色

en: To hide this sidebar, switch to a different Layout via the <a href="%s">Theme Settings</a>.
ja: サイドバーを非表示にするには、<a href="%s">テーマの設定</a>から別のレイアウトを選択してください。

en: Top
ja: 上

en: Top Bar
ja: トップバー

en: Top Bar Background
ja: トップバー背景

en: Top Bar Menu Link
ja: トップバーメニューリンク

en: Top Bar Menu Link Hover
ja: トップバーメニューリンク（マウスオーバー時）

en: Top Navigation
ja: トップナビゲーション

en: Top Text
ja: トップの本文

en: Top Title
ja: トップのタイトル

en: Total width =
ja: 全幅 =

en: Two columns, sidebar on the left
ja: 2カラム、左サイドバー

en: Two columns, sidebar on the right
ja: 2カラム、右サイドバー

en: Uppercase Text
ja: すべて大文字

en: Video
ja: 動画

en: View all posts by
ja: すべての投稿を見る：

en: View all posts by %s
ja: すべての投稿を見る：%s

en: Visible on Hover
ja: マウスオーバー時に表示

en: Website
ja: サイト

en: Widget Columns
ja: ウィジェットコラム

en: Widget Title Font
ja: ウィジェットタイトルのフォント

en: Width:
ja: 幅：

en: Without the import, the export would just be a fool's exercise. Make sure you have the exported file ready and see you after the mouse click.
ja: インポートのためにエクスポートがあるのです。エクスポートしたファイルを用意してクリックしてください。

en: Word Spacing
ja: 単語間隔

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ：%s

en: You can also choose if you want the link to open in a new window and what title to dispaly while hovering over the icon.
ja: 新しいウィンドウで開くかどうかを選択し、アイコン上にマウスカーソルが置かれたときに表示するタイトルを設定できます。

en: You can change the background for your social colors from the colors settings section.
ja: カラー設定のセクションでソーシャルアイコンの背景色を変更できます。

en: You can leave any number of inputs empty.
ja: いくつ空欄にしておいてもかまいません。

en: You can show up to 5 different social icons from over 35 social networks.
ja: 35以上のソーシャルネットワークの中から最大5個まで選択して表示することができます。

en: You currently have no published posts. To hide this message either <a href="%s">add some posts</a> or disable displaying posts on the Presentation Page in <a href="%s">theme settings</a>.
ja: 投稿した記事がありません。このメッセージを非表示にするには<a href="%s">投稿を追加</a>するか、<a href="%s">テーマの設定</a>のプレゼンテーションページの投稿表示を無効に設定してください。

en: You currently have no widgets set in the left sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
ja: 左サイドバーにウィジェットが設定されていません。ウィジェットは<a href="%s">ダッシュボード</a>で追加できます。

en: You currently have no widgets set in the right sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
ja: 右サイドバーにウィジェットが設定されていません。ウィジェットは<a href="%s">ダッシュボード</a>で追加できます。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: コメントは承認待ちです。

en: Your slider navigation type. Shown under the slider.
ja: スライダのナビゲーションタイプ。スライダの下部に表示されます。

en: height
ja: 高さ

en: left
ja: 左マージン

en: milliseconds
ja: ミリ秒

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

[ctx: noun]
en: Comment
ja: コメント

en: or Google font
ja: またはGoogleフォント

en: posts
ja: 記事

en: px
ja: ピクセル

en: top
ja: 上マージン

en: width
ja: 幅

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年
