Tempera v0.9.6 - en to fr translation catalogue (475 entries)

en:  Bookmark the permalink
fr: Enregistrer le lien comme favori

en: (Edit)
fr: (Editer)

en: (height)
fr: (hauteur)

en: (width)
fr: (largeur)

en: <b>-</b>
fr: <b>%</b>

en: <br> Choose the category:
fr: <br> Choix de la catégorie :

en: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>Older posts</span>
fr: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>Articles précédents</span>

en: <span>Newer posts</span> <i class="meta-nav-next"></i>
fr: <span>Articles récents</span> <i class="meta-nav-next"></i>

en: A collection of preset color schemes to use as the starting point for your site. Just load one up and see your blog in a different light.
fr: Un ensemble de jeux de couleurs préétabli comme point de départ pour votre site. Chargez-en un et regardez votre blog avec d'autres yeux.

en: Above Content Area
fr: Zone de contenu - haut

en: Accent Color #1
fr: Coul. spéciale #1

en: Accent Color #2
fr: Coul. spéciale #2

en: Accent Color #3
fr: Coul. spéciale #3

en: Accent Color #4
fr: Coul. spéciale #4

en: Accent Color #5
fr: Coul. spéciale #5

en: Accents
fr: Spécial

en: Accents #1 and #2 should either be the same as the link colours or be separate from all other colours on the site.<br />
         Accent #5 is used for input fields and buttons backgrounds, borders and lines.<br />
         Accents #3 and #4 should be the lighter/darker than the content background colour, being used as borders/shades on elements where accent #5 is background colour.
fr: Les couleurs spéciales #1 et #2 doivent ou être les mêmes que les couleurs des liens, ou être différentes des autres couleurs du site.<br />
    La couleur spéciale #5 est utilisée pour les champs de saisie et pour le fond, les bordures et les lignes des boutons.<br />
    Les couleurs spéciales #3 et #4 doivent être plus claire (#3) et plus sombre (#4) que la couleur du fond du contenu, étant utilisées comme bordures et ombres des éléments pour lesquels la couleur spéciale #5 est la couleur de fond.

en: Add a top margin for the slider. By default this margin is 0 and you will want to increase this value when the width of the slider is smaller than the total width of the site.
fr: Pour ajouter une marge supérieure au slider. Par défaut, celle-ci est à 0.

en: Always Visible
fr: Toujours visibles

en: And import!
fr: Importez !

en: Animation Time:
fr: Durée d'animation :

en: Animation:
fr: Animation :

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
fr: Désolé, aucun résultat trouvé pour cette archive. Une recherche peut vous aide à trouver un article similaire.

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
fr: Désolé, la page que vous voulez charger ne peut être trouvée. Lancez une recherche.

en: Archive and Category Pages
fr: Pages Archives et Catégories

en: Are you sure you want to load a new color scheme? 
    All current saved settings under Text and Color Settings will be lost.
fr: Etes-vous sûr de vouloir charger un nouveau jeu de couleurs ? 
    Tous les réglages dans les rubriques Texte et Couleurs seront effacés

en: Aside
fr: De côté

en: Author
fr: Auteur

en: Author
fr: Auteur

en: Author Archives: %s
fr: Archives de l'auteur : %s

en: Auto Select Images From Posts
fr: Auto-sélection d'images

en: Back to Top button
fr: Bouton "retour en haut"

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Background colours for your social icons.
fr: Couleurs de fond pour les icônes de réseaux sociaux

en: Background:
fr: Fond :

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr: Avant de charger votre fichier, supprimez l'erreur suivante :

en: Below Content Area
fr: Zone de contenu - bas

en: Blog Archives
fr: Archives du blog

en: Bookmark
fr: Favori

en: Bottom
fr: Bas

en: BoxRain
fr: Panneaux tombants

en: BoxRainReverse
fr: Panneaux montants

en: BoxRandom
fr: Panneaux aléatoires

en: Breadcrumbs
fr: Fil d'Ariane

en: Bullets
fr: Puces

en: By default WordPress excerpts remove all HTML tags (&lt;pre&gt;, &lt;a&gt;, &lt;b&gt and all others) and only clean text is left in the excerpt.
    Enabling this option allows HTML tags to remain in excerpts so all your default formating will be kept.<br /> <b>Just a warning: </b>If HTML tags are enabled, you have to make sure
    they are not left open. So if within your post you have an opened HTML tag but the except ends before that tag closes, the rest of the site will be contained in that HTML tag. -- Leave 'Disable' if unsure --
fr: Par défaut, les extraits dans Wordpress omettent tous les tags HTML (&lt;pre&gt;, &lt;a&gt;, &lt;b&gt, etc.). Cette option permet de les conserver, donc le format des articles est préservé. Attention : si les tags HTML sont activés, vous devez vérifier qu'ils ne restent pas ouverts. En effet, si l'un est ouvert et que le résumé s'achève avant que ce tag soit fermé, tout le reste du site sera contenu dans ce tag ! Laissez l'option sur Désactivé si vous n'êtes pas sûr.

en: By default the header has a minimum height set. This option removes that and the header becomes fully responsive, scalling to any size.<br> Only enable this if you're <b>not</b> using a logo or site title and description in the header.
fr: Par défaut, l'en-tête a une hauteur minimale. Cette option l'annule afin que l'en-tête s'adapte à toutes les tailles pour tous les écrans. Activez cette option si vous n'utilisez pas de logo ou de titre de site dans l'en-tête.

en: Caption type
fr: Légende

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category Archives: %s
fr: Archives de la catégorie : %s

en: Category Titles
fr: Titres des catégories

en: Center
fr: Centré

en: Center the header image horizontally
fr: Centrer l'image horizontalement

en: Choose if you want the sticky posts on your home page to be visible in full or just the excerpts.
fr: Les articles mis en avant sur la page d'accueil sont-ils visibles en entier, ou sont-ils affichés sous forme de résumé ?

en: Choose the <b>areas</b> where to display the social icons.
fr: Choisissez les <b>zones d'affichage</b> des icônes des réseaux sociaux.

en: Choose the areas to hide on the first page.
fr: Choisissez les zones à cacher sur la première page.

en: Choose the indent for your paragraphs.
fr: Choisissez l'indentation des paragraphes.

en: Choose the post metas you want to show on multiple post pages (home, blog, category, archive etc.)
fr: Choisissez les métadonnées pour les articles sur plusieurs pages (home, blog, catégorie, archive, etc.)

en: Choose the post metas you want to show on sigle post pages.
fr: Choisissez les métadonnées pour les articles sur une seule page (home, blog, catégorie, archive, etc.)

en: Choose what to display inside your header area.
fr: Choisissez quoi afficher dans la zone d'en-tête

en: Choose your layout. Possible options are: <br> No sidebar, a single sidebar on either left of right, two sidebars on either left or right and two sidebars on each side.<br>This can be overriden in pages by using Page Templates.
fr: Choisissez votre mise en page. Les options possibles sont :<br> pas de barre latérale, une barre latérale à gauche ou à droite, deux barres latérales à gauche ou à droite, ou deux barres latérales de chaque côté. Ce réglage peut être modifié dans Page -> Modification rapide -> Modèle

en: Clickable header image
fr: Image d'en-tête cliquable

en: Color Schemes
fr: Jeux de couleurs

en: Color Settings
fr: Couleurs

en: Colours for your meta area (post information).
fr: Couleurs pour la zone des métadonnées (dans les articles)

en: Columns per row:
fr: Colonnes par rang :

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments are closed
fr: Les commentaires sont fermés

en: Comments are closed text
fr: Mention "commentaires fermés"

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont terminés.

en: Comments off
fr: Pas de commentaires

en: Content
fr: Contenu

en: Content / Sidebar Width
fr: Largeur

en: Content =
fr: Contenu =

en: Content Background
fr: Fond du contenu

en: Content Headings
fr: Titres de contenu

en: Content List Bullets
fr: Listes à puces

en: Content colours apply to post and page areas of the site.
fr: Ces couleurs de contenu s'appliquent à tous les articles et pages du site.

en: Continue reading
fr: Suite

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Suite  <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading link text
fr: Texte "Continuer à lire"

en: Crop images to exact size.
fr: Retaille l'image à la taille exacte.

en: Custom CSS
fr: Votre CSS

en: Custom Footer Text
fr: Votre texte de pied de page

en: Custom JavaScript
fr: Votre JavaScript

en: Custom Logo
fr: Votre logo

en: Custom Logo Upload
fr: Importer votre logo

en: Custom Logo upload. The logo will appear over the header image if you have used one.
fr: Chargez votre logo. Il apparaître par-dessus l'image d'en-tête (si vous en avez installé une)

en: Custom Slides
fr: Vos slides

en: Daily Archives: %s
fr: Archives du jour : %s

en: Dark
fr: Foncé

en: Default
fr: Défaut

en: Default (disabled)
fr: Défaut (désactivé)

en: Define background image
fr: Définir l'image de fond

en: Define header image
fr: Choisissez l'image d'en-tête

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable the default headings indent (left margin).
fr: Désactiver l'indentation par défaut des titres par rapport à la marge gauche.

en: ERROR: You are not authorised to perform that operation
fr: ERREUR : vous n'êtes pas autorisé(e) à effectuer cette opération

en: Edit
fr: Editer

en: Edit the 'Continue Reading' link added to your post excerpts.
fr: Permet de modifier le lien "Suite" ajouté aux résumés

en: Email
fr: E-mail*

en: Empty
fr: Vide

en: Enable
fr: Activer

en: Enable Presentation Page
fr: Activer page de présentation

en: Enable extra compatibility tag for older Internet Explorer versions. Turning this option on will trigger W3C validation errors.
fr: Active la compatibilité avec les anciennes versions d'Internet Explorer. Attention : l'activation de cette option provoque des erreurs lors de la validation du CSS par le W3C.

en: Enable the Back to Top button. The button appears after scrolling the page down.
fr: Afficher le bouton "Retour en haut de page". Ce bouton apparaît en descendant dans la page.

en: Enable the Magazine Layout. This layout applies to pages with posts and shows 2 posts per row.
fr: Activer la mise en pages "Magazine". Cette disposition s'applique aux pages avec articles et affiche 2 articles par rangée.

en: Enable the presentation front-page. This will become your new home page. <br> If you want another page to hold your latest blog posts, choose 'Blog Template (Posts Page)' from Page Templates while creating or editing that page.
fr: Activer la page de présentation. Celle-ci devient votre nouvelle page principale (homepage). <br> Si vous souhaitez qu'une autre page contienne vos tous derniers articles, allez dans Page -> Modification rapide -> Modèle et choisissez 'Blog Template (Posts Page)'

en: Enable to display latest posts on the presentation page, below the columns. Sticky posts are always displayed and not counted.
fr: Active l'affichage des derniers articles sur la page de présentation. Les articles mis en avant sont toujours affichés et non comptés.

en: Enable to make Tempera fully responsive. The layout and general sizes of your blog will adjust depending on what device and what resolution it is viewed in.<br> Do not disable unless you have a good reason to.
fr: Permet de rendre Tempera complètement adaptable à tout type d'écran (fully responsive). La mise en pages et les dimensions de votre site s'adapteront automatiquement. En règle générale, ne désactivez pas cette fonction !

en: Enable uppercase text styling. All text in the site will be uppercase.
fr: Active l'affichage en majuscules. Les menus, titres de pages, etc. s'afficheront automatiquement en majuscules, même s'ils ont été conçus en minuscules.

en: Excerpt
fr: Résumé

en: Excerpt suffix
fr: Suffixe des extraits

en: Excerpts on archive, categroy and search pages. Same as above, only standard posts will be affected.
fr: Résumés dans les archives, les catégories et les recherches. Seuls les articles standards sont affectés par ce choix.

en: Excerpts on the main page. Only standard posts will be affected. All other post formats (aside, image, chat, quote etc.) have their specific formating.
fr: Résumés sur la page principale, pour les articles standards. Tous les autres (barre latérale, image, chat, citation, etc.) gardent leur format spécifique.

en: Export Theme options
fr: Exporter les réglages

en: Extra Text
fr: Texte supplémentaire

en: Fade
fr: Fondu

en: FavIcon Upload
fr: Charger un FavIcon

en: Featured Image Settings
fr: Images à la Une

en: Featured Images as HEADER Images
fr: Images à la Une comme En-Tête

en: Featured Images as POST Thumbnails
fr: Images à la Une comme vignettes

en: First Footer Area
fr: Première zone de pied de page

en: First footer area
fr: Première zone de pied de page

en: Fixed
fr: Fixe

en: Fold
fr: Volets

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footer Background
fr: Fond du pied de page

en: Footer Links
fr: Pied de page - liens

en: Footer Links Hover
fr: Pied de page - survol des liens

en: Footer Navigation
fr: Menu du pied de page

en: Footer Text
fr: Texte du pied de page

en: Footer Widget Text
fr: Texte des widgets du pied de page

en: Footer Widgets
fr: Widgets - Pied de page

en: Footer Widgets Area Background
fr: Fond des widgets en pied de page

en: Footer Widgets Background
fr: Fond des widgets du pied de page

en: Footer Widgets Links
fr: Widgets de pied de page - liens

en: Footer Widgets Links Hover
fr: Widgets de pied de page - survol des liens

en: Footer Widgets Title Background
fr: Fond des titres des widgets du pied de page

en: Footer Widgets Title Text
fr: Texte des titres des widgets du pied de page

en: Footer Widgets:
fr: Widgets de pied de page :

en: Footer colours include the footer menu colours.
fr: Les couleurs du pied de page incluent le menu

en: Footer:
fr: Pied de page :

en: Force Text Align
fr: Forcer l'alignement du texte

en: Fourth Footer Area
fr: Quatrième zone de pied de page

en: Full Post
fr: Texte intégral

en: Full size is %s pixels
fr: La taille réelle est de %s pixels

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Gallery
fr: Galerie

en: General
fr: Général

en: General Font
fr: Police standard

en: General Lighter Text
fr: Texte général - clair

en: General Links
fr: Général - liens

en: General Links Hover
fr: Général - survol des liens

en: General Text
fr: Texte général

en: General:
fr: Général :

en: Go back to the Tempera options page and check them out!
fr: Retournez sur la page des options de Tempera et vérifiez celles-ci !

en: Graphics Settings
fr: Graphiques

en: Great! The options have been imported!
fr: Les options ont été importées !

en: HTML tags in Excerpts
fr: Tags HTML dans les extraits

en: Header Background
fr: Fond du titre

en: Header Content Spacing
fr: Espacement de l'en-tête

en: Header Height
fr: Hauteur de l'en-tête

en: Header Image
fr: Image de l'en-tête

en: Header Settings
fr: En-tête

en: Header Widgets
fr: Widgets d'en-tête

en: Headings Font
fr: Police des titres

en: Headings Indent
fr: Indentation des titres

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Hi! This is where you import the  Tempera settings.<i> Please remember that this is still an experimental feature.</i>
fr: Ici, vous importez les réglages de Tempera.<i> Attention : caractéristique en cours de développement !</i>

en: Hidden
fr: Cachées

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide Tables
fr: Cacher les tableaux

en: Hide areas
fr: Cacher les zones

en: Hide everywhere
fr: Cacher partout

en: Hide in pages
fr: Cacher dans les pages

en: Hide in posts
fr: Cacher dans les articles

en: Hide or show bullets next to lists in your content area (posts, pages etc.).
fr: Afficher ou cacher les puces des listes utilisées dans les articles et les pages.

en: Hide or show titles on Categories and Archives.
fr: Afficher ou cacher les titres dans les catégories et les archives.

en: Hide or show titles on pages.
fr: Afficher ou cacher les titres sur les pages.

en: Hide table borders and background color.
fr: Cacher les bordures de tableau et le fond.

en: Hide the <b>Comments are closed</b> text that by default shows up on pages or posts with comments disabled.
fr: Cacher la mention <b>Les commentaires sont fermés</b> qui est affichée par défaut pour les articles ne recevant plus de commentaire.

en: Hide the <b>Comments off</b> text next to posts that have comments disabled.
fr: Cacher la mention <b>Pas de commentaire possible</b> qui est affichée par défaut pour les articles pour lesquels les commentaires ne sont pas autorisés.

en: Hide the explanatory text under the comments form (starts with  <i>You may use these HTML tags and attributes:...</i>).
fr: Cacher le texte d'explication sous le formulaire de commentaire (<i>Vous pouvez utiliser ces tags HTML tags et ces attributs...</i>).

en: Hide the footer (copyright area).
fr: Cacher le pied de page (zone de copyright)

en: Hide the footer widgets.
fr: Cacher le widget de pied de page

en: Hide the header area (logo/title and/or image/empty area).
fr: Cacher la zone d'en-tête (logo/titre et/ou image/zone vide)

en: Hide the main menu and the top menu.
fr: Cacher le menu principal et le menu du haut

en: Home Page
fr: Page principale

en: Image Size:
fr: Taille d'image :

en: Import Tempera Theme Options
fr: Importer les réglages

en: Import Tempera Theme Options
fr: Importer les réglages

en: Import Theme options
fr: Importer les réglages

en: Import/Export Settings
fr: Importer / exporter les réglages

en: Insert custom text or HTML code that will appear in you footer. <br /> You can use HTML to insert links, images and special characters like &copy;.
fr: Insérez le texte (ou le code HTML) qui sera publié dans le pied de page. Vous pouvez insérer des liens, des images et des caractères spéciaux comme &copy;.

en: Insert your custom CSS here. Any CSS declarations made here will overwrite Tempera's (even the custom options specified right here in the Tempera Settings page). <br /> Your custom CSS will be preserved when updating the theme.
fr: Insérez ici votre propre code CSS. Celui-ci s'appliquera en priorité, en annulant les réglages de la feuille de style de Tempera et même les choix effectués dans la page des réglages. <br />De plus, ce CSS sera préservé lors des mises à jour du thème.

en: Insert your custom Javascript code here. (Google Analytics and any other forms of Analytic software).
fr: Insérez ici votre propre code Javascript (Google Analytics, etc.)

en: Internet Explorer Compatibility Tag
fr: Compatibilité Internet Explorer

en: It's that easy: a mouse click away - the ability to export your Tempera settings and save them on your computer. Feeling safer? You should!
fr: D'un seul clic, vous pouvez exporter vos réglages Tempera et les sauvegarder sur votre ordinateur. Vous vous sentez mieux ? Vous devriez !

en: Just choose a file from your computer:
fr: Sélectionnez un fichier sur votre ordinateur

en: Justify
fr: Justifié

en: Keep header image aspect ratio.
fr: Conserver les proportions de l'image

en: Latest Posts
fr: Derniers articles

en: Latest Posts from Category
fr: Derniers articles d'une catégorie

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the columns.
fr: Les derniers articles de la catégorie choisie seront publiés dans les colonnes.

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the slider.
fr: Les derniers articles de la catégorie choisie seront publiés dans le slider.

en: Latest posts will be loaded into the columns.
fr: Les derniers articles seront publiés dans les colonnes.

en: Latest posts will be loaded into the slider.
fr: Les derniers articles seront publiés dans le slider.

en: Layout Settings
fr: Mise en page

en: Left
fr: Gauche

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Left sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Letter Spacing
fr: Approche des caractères

en: Light
fr: Clair

en: Limitations: It has to be an image. It should be max 64x64 pixels in dimensions. Recommended file extensions .ico and .png. <br> <strong>Note that some browsers do not display the changed favicon instantly.</strong>
fr: Un FavIcon est une image qui doit avoir une taille maximale de 64x64 px. Extensions recommandées : .ico et .png. <br> <strong>Attention : certains navigateurs n'affichent pas le nouveau FavIcon immédiatement.</strong>

en: Line Height
fr: Interligne

en: Link
fr: Lien

en: Link nr. 1
fr: Lien n°1

en: Link nr. 2
fr: Lien n°2

en: Link nr. 3
fr: Lien n°3

en: Link nr. 4
fr: Lien n°4

en: Link nr. 5
fr: Lien n°5

en: Link the thumbnail to the post
fr: Lier la vignette à l'article

en: Link to full-size image
fr: Lien vers l'image en taille réelle

en: Links
fr: Liens

en: List the post IDs you want to display (separated by a comma):
fr: Liste des ID des articles à publier (séparées par une virgule) :

en: Load Color Scheme
fr: Importer un jeu de couleurs

en: Load your custom Widgets as columns. Go to <a>Appearance >> Widgets</a> and create your custom columns using the Columns widget. You can use as many as you want.
fr: Allez à <a>Apparence -> Widgets</a> et créez vos colonnes à partir du Widget CryOut Columns.

en: Magazine Layout
fr: Disposition "magazine"

en: Main Layout
fr: Mise en page principale

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Main Menu Font
fr: Police du menu principal

en: Main Site Background
fr: Fond du site principal

en: Maximum size: %s
fr: Taille maxi : %s

en: Menu Alignment
fr: Alignement du menu

en: Menu Background
fr: Fond du menu

en: Menu Text
fr: Texte du menu

en: Menu:
fr: Menu :

en: Meta Bar Position
fr: Position de la barre de métadonnées

en: Meta Icons
fr: Métadonnées - icônes

en: Meta Links
fr: Métadonnées - liens

en: Meta Links Hover
fr: Métadonnées - survol des liens

en: Miscellaneous Settings
fr: Divers

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives du mois : %s

en: More text for the Presentation Page. The top title is just below the slider, the second title is below the columns. A text area supporting HTML tags and shortcodes below each title<br>It's all optional so leave any input field empty to not dispaly it.
fr: Plus de textes pour la page de présentation ! Le "top title" est placé sous le slider, le "second title" est placé sous les colonnes. Une zone de texte, supportant les tags HTML et les shortcodes, est placée sous chacun de ces titres.<br/>Tous ces éléments étant optionnels, laissez les champs vides si besoin afin de ne pas les afficher.

en: Name
fr: Nom*

en: Newer Comments
fr: Nouveaux commentaires

en: Next image
fr: Image suivante

en: No news items.
fr: Pas de nouveaux éléments.

en: No search results for: %s.
fr: Pas de résultat pour : %s

en: None
fr: Aucun

en: Not Found
fr: Pas trouvé

en: Nothing Found
fr: Pas trouvé

en: Number of Words for Post Excerpts
fr: Nombre de mots pour les extraits

en: Number of posts to show:
fr: Nombre d'articles à afficher :

en: Numbers
fr: Chiffres

en: Older Comments
fr: Commentaires précédents

en: One Comment: | %1$s Comments:
fr[0]: Un commentaire
fr[1]: %1$s commentaires

en: One column (no sidebars)
fr: Une colonne (pas de barre latérale)

en: Only sticky posts will be loaded into the columns.
fr: Seuls les articles mis en avant seront publiés dans les colonnes

en: Only sticky posts will be loaded into the slider.
fr: Seuls les articles mis en avant seront publiés dans le slider.

en: Only the columns with a defined image will become active and visible on the presentation page.<br>When using columns from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
fr: Seules les colonnes avec une image définie seront visibles dans le slider.<br/>Si vous utilisez des colonnes depuis des articles, assurez-vous que ceux-ci incluent des Images à la Une.<br/>Lisez les FAQ (en anglais) pour plus d'information.

en: Only the slides with a defined image will become active and visible in the live slider.<br>When using slides from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
fr: Seuls les slides avec une image définie seront visibles dans le slider.<br/>Si vous utilisez des articles comme slides, assurez-vous qu'ils incluent des Images à la Une.<br/>Lisez les FAQ (en anglais) pour plus d'information.

en: Oops! The file is empty or there was no file. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
fr: Oups ! Le fichier est vide ou n'existe pas. Cette erreur peut aussi être causée par la désactivation des uploads dans le fichier php.ini ou si le paramètre post_max_size est inférieur à celui de upload_max_filesize dans php.ini.

en: Oops, there's a small problem.
fr: Oups, il y a un petit problème...

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Page Titles
fr: Titres des pages

en: Page/Post Title
fr: Titre d'article et de page

en: Page/Post Title Hover
fr: Titre d'article et de page - survol

en: Pages:
fr: Pages :

en: Paragraph Indent
fr: Indentation des paragraphes

en: Paragraph spacing
fr: Espacement inter-paragraphes

en: Pause Time:
fr: Durée d'affichage :

en: Permalink to
fr: Lien vers

en: Permalink to %s
fr: Lien vers %s

en: Pingback:
fr: Pingback :

en: Post Excerpt Settings
fr: Extraits des articles

en: Post Images Border
fr: Cadre des images

en: Post Information Settings
fr: Articles et pages

en: Post Title Font
fr: Police des titres d'articles

en: Post metas
fr: Métadonnées des articles

en: Posted on
fr: Publié sur

en: Presentation Page
fr: Page de présentation

en: Presentation Page Columns
fr: Colonnes page de présentation

en: Previous image
fr: Image précédente

en: Primary Navigation
fr: Menu principal

en: Quote
fr: Citation

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Posts
fr: Articles au hasard

en: Random Posts from Category
fr: Articles au hasard d'une catégorie

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the columns.
fr: Des articles au hasard de la catégorie choisie seront publiés dans les colonnes.

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the slider.
fr: Des articles au hasard de la catégorie choisie seront publiés dans le slider.

en: Random posts will be loaded into the columns.
fr: Des articles au hasard seront publiés dans les colonnes.

en: Random posts will be loaded into the slider.
fr: Des articles au hasard seront publiés dans le slider.

en: Read more text:
fr: Suite du texte :

en: Replaces the three dots ('[...])' that are appended automatically to excerpts.
fr: Remplace les points de suspension '([...])' qui sont ajoutés à la fin des résumés.

en: Reply
fr: Répondre

en: Reset Tempera Settings to Defaults?
fr: Voulez-vous rétablir les réglages standards ?

en: Reset to Defaults
fr: Rétablir les réglages standards

en: Responsiveness
fr: Adaptable tous écrans

en: Return to %s
fr: Retour à %s

en: Right
fr: Droite

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Right side
fr: Côté droit

en: Right sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Search
fr: Recherche

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

en: Second Footer Area
fr: Deuxième zone de pied de page

en: Second Title
fr: Second title

en: Second footer area
fr: Deuxième zone de pied de page

en: Select / Upload Image
fr: Sélectionnez et chargez l'image

en: Select Category
fr: Catégorie

en: Select one of the preset color schemes and press the Load button.<br> <b> CAUTION! </b> When loading a color scheme, the Tempera theme settings under Text and Color Settings will be overriden. All other settings will remain intact.<br> <u>SUGGESTION:</u> It's always better to export your current theme settings before loading a color scheme.
fr: Sélectionnez l'un des jeux de couleurs préétablis et cliquez sur le bouton Importer.<br> <b> ATTENTION ! </b> En chargeant un jeu de couleurs, les réglages des rubriques Texte et Couleurs seront écrasés. Tous les autres réglages resteront inchangés.<br> <u>SUGGESTION :</u> Il est préférable de toujours exporter votre jeu de couleurs actuel avant d'en importer un autre.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want for your titles. It will affect post titles and page titles. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
fr: Sélectionnez dans la liste la police de caractères que vous souhaitez pour les titres d'articles et de pages (ou insérez le nom d'une Google Font). Si vous laissez "Police principale", celle-ci sera appliquée.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your headings to have (h1 - h6 tags will be affected). Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
fr: Sélectionnez dans la liste la police de caractères que vous souhaitez pour les titres de texte (h1 à h6) (ou insérez le nom d'une Google Font). Si vous laissez "Police principale", celle-ci sera appliquée.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your main menu to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
fr: Sélectionnez dans la liste la police de caractères que vous souhaitez pour le menu principal (ou insérez le nom d'une Google Font). Si vous laissez "Police principale", celle-ci sera appliquée.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your site title and tagline to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
fr: Sélectionnez dans la liste la police de caractères que vous souhaitez pour le titre de votre site et son slogan (ou insérez le nom d'une Google Font). Si vous laissez "Police principale", celle-ci sera appliquée.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your widget titles to have. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
fr: Sélectionnez dans la liste la police de caractères que vous souhaitez pour les titres de widgets (ou insérez le nom d'une Google Font). Si vous laissez "Police principale", celle-ci sera appliquée.

en: Select the general font family and size or insert the Google Font name you'll use in your blog. This will affect all text except the one controlled by the options below.
fr: Sélectionnez la police de caractères principale dans la liste (ou insérez le nom d'une Google Font). La police de caractères choisie concerne l'ensemble des textes, à l'exception de ceux qui sont paramétrés ci-dessous.

en: Select the header's height. After saving the settings go and upload your new header image. The header's width will be
fr: Sélectionnez la hauteur de l'en-tête. Après, enregistrez les réglages et chargez votre nouvelle image d'en-tête. Sa largeur sera de

en: Select the spacing between the paragraphs.
fr: Sélectionnez l'espace entre les paragraphes.

en: Select the top and left spacing for the header content. Use it to better position your site title and description or custom logo inside the header.
fr: Choisissez les marges haute et gauche pour positionner le contenu de l'en-tête (titre du site et slogan) dans la zone d'en-tête.

en: Select the width of your <b>content</b> and <b>sidebar(s)</b>. When using a 3 columns layout (with 2 sidebars) they will each have half the configured width.
fr: Sélectionnez la largeur du contenu et des barres latérales. Avec 2 barres latérales, l'espace est réparti équitablement entre chacune d'entre elles.

en: Select your desired Social network from the left dropdown menu and insert your corresponding address in the right input field. (ex: <i>http://www.facebook.com/yourname</i> )
fr: Sélectionnez un réseau social dans le menu de gauche et insérez le lien correspondant dans le chmp de droite (par exemple : <i>http://www.facebook.com/mon_nom</i> )

en: Semantic Personal Publishing Platform
fr: Plateforme de publication sémantique personnelle

en: Sets the desired menu items alignment.
fr: Alignez les éléments du menu.

en: Show
fr: Afficher

en: Show Posts on Presentation Page
fr: Afficher articles sur page de présentation

en: Show breadcrumbs at the top of the content area. Breadcrumbs are a form of navigation that keeps track of your location withtin the site.
fr: Afficher le fil d'Ariane (montre le chemin de la navigation sur le site).

en: Show featured images as thumbnails on posts. The images must be selected for each post in the Featured Image section.
fr: Afficher les Images à la Une en tant que vignettes dans les articles. Les images soivent être sélectionnées pour chaque article dans la section Images à la Une.

en: Show featured images on headers. The header will be replaced with a featured image if you selected it as a Featured Image in the post and if it is bigger or at least equal to the current header size.
fr: Afficher les images dans les en-têtes. L'en-tête sera remplacée par une Image à la Une si vous la sélectionnez en tant que telle dans l'article et si ses dimensions sont supérieures ou égales à celles de l'en-tête.

en: Show numbered pagination. Where there is more than one page, instead of the bottom <b>Older Posts</b> and <b>Newer posts</b> links you have a numbered pagination.
fr: Afficher le nombre de pages, plutôt que d'afficher les liens <b>Articles précédents</b> et <b>Articles récents</b>.

en: Show on Blog Metas
fr: Afficher sur le blog

en: Show on Single Pages
fr: Afficher sur les pages

en: Show the first image that you inserted in a post as a thumbnail. If there is a Featured Image selected for that post, it will have priority.
fr: Affiche la première image d'un article en tant que vignette. Si une Image à la Une est sélectionnée pour cet article, elle aura la priorité.

en: Show the topbar that can include social icons and the top menu.
fr: Afficher la barre supérieure, qui contient le menu du haut et les icônes des réseaux sociaux.

en: Sidebar Widgets
fr: Widgets - Barre latérale

en: Sidebar Widgets Links
fr: Widgets de barre latérale - liens

en: Sidebar Widgets Links Hover
fr: Widgets de barre latérale - survol des liens

en: Sidebar Widgets:
fr: Widgets de barre latérale

en: Sidebar(s) =
fr: Colonne(s) latérale(s) =

en: Sidebars Background
fr: Fond des barres latérales

en: Sidebars Text
fr: Texte des barres latérales

en: Sidebars Widget Title Background
fr: Fond du titre des widgets - barres latérales

en: Sidebars Widget Title Text
fr: Texte des titres de widgets (barre latérale)

en: Site Description
fr: Description du site

en: Site Description Background
fr: Fond de la description du site

en: Site Header
fr: En-tête du site

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Site Title Font
fr: Police du titre du site

en: Site Title and Description
fr: Titre du site et slogan

en: Site width
fr: Largeur du site

en: Skip to content
fr: Passer au contenu

en: SlideInLeft
fr: Recouvre à gauche

en: SlideInRight
fr: Recouvre à droite

en: Slider Border Color
fr: Couleur de la bordure du slider

en: Slider Border Width:
fr: Largeur de la bordure :

en: Slider Caption Background
fr: Fond de la légende du slider

en: Slider Caption Text Color
fr: Couleur du texte de légende du slider

en: Slider Dimensions:
fr: Dimensions du slider :

en: Slider Settings
fr: Réglages du slider

en: Slider Top Margin:
fr: Marge supérieure du slider :

en: Slider arrows:
fr: Flèches :

en: Slider navigation:
fr: Navigation du slider :

en: Slides
fr: Diapositives

en: Social Icons Background
fr: Fond des icônes des réseaux sociaux

en: Social Icons Background Hover
fr: Fond des icônes des réseaux sociaux - survol

en: Social Media Settings
fr: Réseaux sociaux

en: Social Network Link
fr: Réseau social - lien

en: Social Network Title
fr: Réseau social - titre

en: Socials
fr: Social

en: Socials display
fr: Affichage réseaux sociaux

en: Sorry, but you do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Désolé, vous n'avez pas de droits suffisants pour accéder à cette page

en: Specific Posts
fr: Articles spécifiques

en: Status
fr: Statut

en: Sticky Posts
fr: Articles mis en avant

en: Submenu Background
fr: Fond du sous-menu

en: Submenu Shadow
fr: Ombre du sous-menu

en: Submenu Text
fr: Texte du sous-menu

en: Submenu:
fr: Sous-menu :

en: Tag
fr: Mots-clés

en: Tag Archives: %s
fr: Mots-clés des archives : %s

en: Tags
fr: Mots-clés

en: Tempera Default Header Image
fr: Image d'en-tête de Tempera (par défaut)

en: Tempera Latest News
fr: Dernières nouvelles de Tempera

en: Tempera settings updated successfully.
fr: Les réglages de Tempera ont été mis à jour.

en: Text
fr: Texte

en: Text Settings
fr: Texte

en: Text Under Comments
fr: Texte sous les commentaires

en: Text for the Presentation Page
fr: Texte pour la page de présentation

en: Text line height. The height between 2 rows of text.
fr: Interligne du texte (espace entre deux lignes consécutives).

en: Text:
fr: Texte :

en: The Left and Right arrows on your slider
fr: Les flèches droite et gauche du slider

en: The border style for your images. Only images inserted in your posts and pages will be affected.
fr: Le style de bordure des images affichées dans les articles et les pages.

en: The dimensions of your slider. Make sure your images are of the same size.
fr: Les dimensions de votre slider. Assurez-vous que vos images fassent la même taille.

en: The fourth footer area
fr: Quatrième zone de pied de page

en: The linked text that appears at the bottom of each column. Leave empty to hide the link.
fr: Le lien [...] apparaissant au bas de chaque article / colonne. Laissez vide pour cacher le lien.

en: The number of words for excerpts. When that number is reached the post will be interrupted by a <i>Continue reading</i> link that will take the reader to the full post page.
fr: Le nombre des mots des résumés. Quand il est atteint, l'article est interrompu et le lien <i>Suite</i> est affiché pour permettre la lecture complète de l'article.

en: The position of your meta bar (author, date, category, tags and edit button).
fr: La position de la barre de métadonnées (auteur, date, catégorie, mots-clés et bouton "Editer").

en: The site background features 4 separately coloured areas.<br />The general text colour applies to all text on the website that is not controlled by any other option.
fr: Le fond du site compte 4 zones de couleurs différentes.<br />La couleur du texte général s'applique à tous les textes du site, sauf à ceux qui sont régis par une autre option de couleur.

en: The size (in pixels) for your thumbnails. By default imges will be scaled with aspect ratio kept. Choose to crop the images if you want the exact size.
fr: La taille en pixels des vignettes. Par défaut les images seront ajustées en conservant leurs proportions. Retaillez-les si vous voulez obtenir la taille exacte.

en: The sizes for your column images. The width is dependent on total site width and not configurable.
fr: La taille des colonnes : leur largeur dépend de la largeur totale du site est n'est donc pas configurable.

en: The slider's border width. You can also edit its color from the Color Settings. Use a border width when your slider is smaller than the total site width.
fr: La largeur de la bordure du slider. Vous pouvez également éditer sa couleur depuis la rubrique Couleurs. Utilisez une bordure seulement si le slider est moins large que la largeur totale du site.

en: The space between <i>letters</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
fr: Espacement entre les <i>lettres</i>, autrement dit, en termes typographiques, "l'approche". Laissez "Défaut" pour un réglage normal.

en: The space between <i>words</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
fr: Espacement entre les <i>mots</i>. Laissez "Défaut" pour un réglage normal.

en: The third footer area
fr: Troisième zone de pied de page

en: The time in which a slide will be still and visible.
fr: La durée durant laquelle chaque slide est affiché.

en: The time in which the transition animation will take place.
fr: Durée de la transition :

en: The transition effect of your slides.
fr: L'effet de transition de vos slides

en: The uploaded file could not be read.
fr: Le fichier importé ne peut être lu.

en: The uploaded file does not contain valid Tempera options. Make sure the file is exported from the Tempera Options page.
fr: Le fichier importé ne contient pas d'options Tempera. Assurez-vous qu'il a été créé à partir d'une page des options de Tempera.

en: The uploaded file is not supported. Make sure the file was exported from the Tempera page and that it is a text file.
fr: Le fichier importé n'est pas lisible. Assurez-vous qu'il a été créé à partir de la page Tempera au format texte.

en: These colours apply to specific areas of the presentation page.
fr: Ces couleurs s'appliquent à des zones spécifiques de la page de présentation.

en: These colours apply to the main site menu (and dropdown elements).
fr: Ces couleurs s'appliquent au menu principal du site et à ses sous-menus

en: These colours apply to the top bar menu.
fr: Ces couleurs s'appliquent au menu de la barre supérieure

en: These colours apply to the widgets in the footer area.
fr: Ces couleurs s'appliquent aux widgets situés dans le pied de page

en: These colours apply to the widgets placed in either sidebar.
fr: Ces couleurs s'appliquent aux widgets situés dans chaque barre latérale.

en: Third Footer Area
fr: Troisième zone de pied de page

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
fr[0]: Cette galerie contient <a %1$s>%2$s photo</a>.
fr[1]: Cette galerie contient <a %1$s>%2$s photos</a>.

en: This overwrites the text alignment in posts and pages. Leave 'Default' for normal settings (alignment will remain as declared in posts, comments etc.).
fr: Pour changer l'alignement du texte des articles et des pages. Laissez "Défaut" pour un réglage normal.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr: Cet article est protégé par mot de passe. Entrez-le pour voir les commentaires.

en: This setting changes the look of your captions. Images that are not inserted through captions will not be affected.
fr: Change l'apparence des légendes. Les images sans légende ne seront pas affectées.

en: Three columns, one sidebar on each side
fr: Trois colonnes, barres latérales à gauche et à droite

en: Three columns, sidebars on the left
fr: Trois colonnes, barres latérales à gauche

en: Three columns, sidebars on the right
fr: Trois colonnes, barres latérales à droite

en: Thumbnail alignment.
fr: Alignement des vignette

en: Thumbnails Alignment
fr: Alignement des vignettes

en: Thumbnails Size
fr: Taille des vignettes

en: Time
fr: Heure

en: Title
fr: Titre

en: Titles Color
fr: Couleur des titres

en: To hide this sidebar, switch to a different Layout via the <a href="%s">Theme Settings</a>.
fr: Pour cacher cette barre latérale, optez pour une disposition différente via <a href="%s">Theme Settings</a>.

en: Top
fr: Haut

en: Top Bar
fr: Barre supérieure

en: Top Bar Background
fr: Fond de la barre supérieure

en: Top Bar Menu Link
fr: Liens de la barre supérieure

en: Top Bar Menu Link Hover
fr: Liens de la barre supérieure - survol

en: Top Navigation
fr: Menu du haut

en: Top Text
fr: Top text

en: Top Title
fr: Top title

en: Total width =
fr: Largeur totale =

en: Two columns, sidebar on the left
fr: Deux colonnes, barre latérale à gauche

en: Two columns, sidebar on the right
fr: Deux colonnes, barre latérale à droite

en: Uppercase Text
fr: Mise en majuscules

en: Video
fr: Vidéo

en: View all posts by
fr: Voir tous les articles de

en: View all posts by %s
fr: Articles par %s

en: Visible on Hover
fr: Visibles au survol

en: Website
fr: Site Web

en: Widget Columns
fr: Colonnes de widgets

en: Widget Title Font
fr: Police des titres de widget

en: Width:
fr: Largeur :

en: Without the import, the export would just be a fool's exercise. Make sure you have the exported file ready and see you after the mouse click.
fr: Sans possibilité d'importation, l'exportation serait juste stupide ! Assurez-vous d'avoir le fichier exporté à portée de souris, on se revoit ensuite !

en: Word Spacing
fr: Espacement des mots

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives de l'année : %s

en: You can also choose if you want the link to open in a new window and what title to dispaly while hovering over the icon.
fr: Vous pouvez également choisir d'ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre ainsi que le titre à afficher lors du survol.

en: You can change the background for your social colors from the colors settings section.
fr: Vous pouvez changer le fond des réseaux sociaux dans la rubrique "Couleurs".

en: You can leave any number of inputs empty.
fr: Vous pouvez laisser vides les champs de saisie non utiles.

en: You can show up to 5 different social icons from over 35 social networks.
fr: Vous pouvez afficher jusqu'à 5 réseaux sociaux différents parmi les 35 qui sont pré-paramétrés.

en: You currently have no widgets set in the left sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
fr: Vous n'avez pas de widget dans la barre latérale gauche. Vous pouvez en installer via <a href="%s">Dasboard</a>.

en: You currently have no widgets set in the right sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
fr: Vous n'avez pas de widget dans la barre latérale droite. Vous pouvez en installer via <a href="%s">Dasboard</a>.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your slider navigation type. Shown under the slider.
fr: Type de navigation du slider, affiché sous celui-ci.

en: at
fr: à

en: height
fr: hauteur

en: left
fr: gauche

en: milliseconds
fr: millisecondes

[ctx: noun]
en: Comment
fr: Commentaire

en: or Google font
fr: ou police Google

en: posts
fr: articles

en: top
fr: haut

en: width
fr: largeur
